Gündem

Başkanın eşini eleştirdi, işten atıldı, AYM hak ihlali var dedi.

Belediye başkanının eşini eleştiren sosyoloğun işten çıkarılmasında, Anayasa Mahkemesi, hak ihlali oluştuğuna karar verdi.

Eklenme : 30 Aralık 2021 Perşembe 11:07 - Güncelleme : 01 Ocak 0001 Pazartesi 00:00


Bursa Nilüfer belediyesinde çalışan bir sözleşmeli sosyolog, kadın sığınma evinin kapatılması üzerine belediye başkanına mail atmıştır. Ancak daha sonra bir Whatsapp grubunda, Hürriyet Gazetesinden bir yazarla görüştüğünü ve haber yapılacağını belirtmiştir. Sosyolog Whatsapp grubundaki yazışmasında belediye başkanının eşi hakkında "CHP'li başkanın karısı kargaların bile (g.tleriyle) güleceği bir nedenle sığınma evini kapatıp çalışanları işsiz bıraktı" demiştir.

İfadesi alınan sözleşmeli sosyologun iş akdi fesih edilmiş, idare mahkemesi lehe karar vermiş olsa da, istinaf kararı bozmuş ve idare işlemini haklı bulmuştur.

Belediye başkanının eşi belediyede, sığınma evlerinin de bağlı olduğu müdür kadrosunda çalışmaktadır. Anayasa Mahkemesi, belediye başkanına yönelik sözlerin kamusal faaliyet kapsamında olduğu ve sataşma niteliğinde olduğunu belirtmiştir. Mahkeme ayrıca, sözlerin sosyologa ait olup olmadığının araştırılmadığına dikkat çekmiş ve ifade özgürlüğünün ihlal ediliğine karar vermiştir.

Kaynak : TT