,

Başıboş sokak köpekleri sorunu! Bakan Yumaklı 5 maddeye dikkat çekti!

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'dan başıboş sokak köpekleri konusuyla ilgili son dakika açıklaması geldi. Bakan İbrahim Yumaklı, "Başıboş sokak köpekleri sorununun temelinde, bu hayvanların sorumluluklarını yasal olarak üstlenen sahip bir kişi veya kurumun olmaması yatmaktadır." dedi ve 5 madde ile konuya açıklık getirdi.

Başıboş sokak köpekleri sorunu! Bakan Yumaklı 5 maddeye dikkat çekti!

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, "Başıboş sokak köpekleri sorununun temelinde, bu hayvanların sorumluluklarını yasal olarak üstlenen sahip bir kişi veya kurumun olmaması yatmaktadır. Bu konuya dair çözüm tartışmalarında, teknik bazı bilgilerin göz önünde bulundurulması mecburiyetine istinaden aşağıdaki hususları kamuoyunun dikkatine sunmak istiyorum." ifadelerini kullandı.

Bakan Yumaklı sosyal medya hesabından şu ifadelere yer verdi:

1-) Başıboş köpek sayısının, 4 milyona yakın olduğu tahmin edilmektedir. Yıl içinde 1-2 defa doğum yapabilmeleri, her seferinde ortalama 6-8 yavru doğurmaları ve sürekli yer değiştirmeleri sebebiyle yerel yönetimlerce sağlıklı kayıt tutulamamakta ve net sayı belirlenememektedir.

2-) Bilimsel verilere göre, başıboş köpeklerin çoğalmalarının kontrol altına alınabilmesi, bir sene içinde toplam sayının %70'inin kısırlaştırılması ile mümkündür. Ancak son 5 yılda ortalama 260 bin, bir yılda en fazla 350 bin köpek kısırlaştırılabilmiştir.

3-) Dünya Sağlık Örgütü tarafından ülkemiz kuduz riski açısından yüksek risk kategorisinde tanımlanmaktadır. Birçok ülke, ülkemize gelecek vatandaşlarına kuduz riskine ve başıboş köpeklerden kaynaklı tehlikelere karşı seyahat uyarısı yapmaktadır.

4-) Sağlık Bakanlığı verilerine göre, evcil hayvanlar da dahil olmak üzere 2018-2022 yılları arasında kuduz riskli temas sayısı ortalama 267 bin iken, 2023 yılında bu sayı iki katına yakın artarak 438 bine ulaşmıştır. Bu tablonun insan hayatı ve sağlığı açısından ürkütücü boyutlarda olduğu aşikârdır.

5-) İçişleri Bakanlığı verilerine göre son 5 yılda hayvana çarpma ile gerçekleşen 3 bin 534 trafik kazasında, 55 ölüm ve 5 bin 147 yaralanma vakası kayıtlara geçmiştir.

Bu soruna dair son günlerde kamuoyunda yapılan sağduyulu tüm tartışmalar, görüş ve öneriler, doğru çözüme ulaşmak için son derece değerlidir.

Bilim insanları başta olmak üzere, konunun uzmanlarının gerçekçi çözüm önerileri ve vatandaşımızın desteği ile ülkemizin bu sorunun da üstesinden geleceğine inanıyorum.

Öte yandan; Her geçen gün daha da can yakıcı hale gelen başıboş hayvan sorunu için ilgili bakanlıklar da harekete geçti. İlk iş olarak sahipsiz köpekler acilen sokaklardan çekilecek.

Soruna dair çözüm için gündemde neler var?

> Başıboş hayvanlar sokaklardan çekilecek

> Süreç sahiplendirme konusunda etkili bir kampanyayla başlatılacak

> Çipi takılan ve bakımı yapılan hayvan sahiplenmek isteyene verilecek, hayvanın tüm sorumluluğu sahiplenen kişide olacak

> Milli Emlak barınaklar için yer tahsis edecek

> Yerel yönetimler bu iş için bütçelerinden pay ayıracak

> Sahiplenilmeyen hayvan verisi Meclis'e taşınacak

> Hasta ve saldırgan huylu hayvanlar uyutulacak

 

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler