,

Bankada parası olan gurbetçiye oy hakkı yok

SÖZCÜ'nün gündeme getirdiği ‘Yurt dışındaki Türkler'in, adresleri Türkiye'ye alındığı için oy verememesi’ ile ilgili skandal büyüyor.

Bankada parası olan gurbetçiye oy hakkı yok

Olayın altından ‘Yurt dışında yaşayan Türkler'in Türkiye'deki banka hesapları ile gelirlerinin yurt dışına otomatik olarak bildirilmesi’ ile ilgili anlaşma çıktı. Bankada parası olan, Türkiye'de gelir elde eden Türk vatandaşları şimdi yaşadıkları ülkelerde oy kullanamıyor.

İKAMET ADRESLERİNİ DEĞİŞTİRİYORLAR

Erdoğan‘ın imzaladığı ‘Otomatik banka hesap bildirimi’ anlaşması, yurt dışında yaşayan 6 milyon Türk'ü etkilerken, bazı vatandaşların ‘Hesaplarınızın bildirilmesini istemiyorsanız, adresinizi Türkiye'de gösterin’ diyerek ikamet adreslerini değiştirdiği öğrenildi.

Türkiye'de bankada parası olan, kira geliri ya da başka geliri olanlar, adreslerini, yaşadıkları ülkelerde vergi cezaları ödememek için Türkiye'ye aldı. Bu kişiler, Türkiye'de yaşıyor olarak kayıtlara geçtiği için yurt dışında oy hakkı da kalmıyor.

“ARTIK ADRESİNİZ ALMANYA'DA DEĞİL, OY VEREMEZSİNİZ”

Vatandaşlar seçim öncesi alınan kararlara itiraz edip ikamet adreslerini düzelttirdiği zaman, banka ve hesap bilgilerinin otomatik olarak yurt dışına, ülkelerin ilgili birimlerine gönderildiği belirtildi.

Bu kapsamda yıllardır yurt dışında bulunduğu için 27 Nisan'dan başlayarak oy vermeye giden on binlerce Türk seçmen, yurt dışı temsilciliklerden döndü. Vatandaşlara “Artık adresiniz Almanya'da değil, oy veremezsiniz” denildi.

TÜRKİYE’DE OY KULLANABİLİRLER

Adresleri Türkiye'de gösterilen on binlerce kişi, ancak 14 Mayıs'ta Türkiye'de olması durumunda oy kullanabilir.

Yurt dışında yaşadığı halde, vergiden kaçınmak ya da başka amaçlarla Türkiye'de adres göstermek, Avrupa hukukuna aykırı. Bu durum, kasten vergi kaçırma suçlamaları yaratabilir. Çünkü Almanya, Avusturya, İsviçre, Hollanda, Belçika, Fransa gibi ülkeler Türkiye ile benzer hukuk yapısına sahip ve nerede ikamet ediliyorsa; yılın 183 günü hangi ülkede yaşanıyorsa; kişilerin o ülkede vergi mükellefi olmasını öngörüyor. Ayrıca bu kişiler, oturma izinlerini kaybetme riskiyle de karşı karşıya kalabilir.

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler