,

Bakan Uraloğlu: Sendikalar gelişemiyorsa o ülkede demokrasi yok demektir

Türkiye'de çalışanların sendikalaşması işverenler ve hükümet tarafından engellenirken Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Uraloğlu, "Bir ülkede sendikalar iyi işlemiyor ve gelişemiyorsa o ülkede demokrasi yok demektir" dedi.

Bakan Uraloğlu: Sendikalar gelişemiyorsa o ülkede demokrasi yok demektir

Demiryolu İşçileri Sendikasının (Demiryol-İş) 12’nci Olağan Genel Kurulu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’nun da katılımıyla Grand Mercure Ankara Oteli’nde gerçekleştirildi.

Uraloğlu, burada yaptığı konuşmada, sendikaların ülkeye, millete ve insanlara hizmet için kurulduğunu söyledi. 1856 yılında İzmir-Aydın hattına ilk rayın döşenmesinden bu yana demir yollarının, vatanın son 1,5 asrını aşan sevinçlerini, acılarını, ayrılıklarını ve kavuşmalarını bağrında taşıyan bir sektör olduğunu vurgulayan Uraloğlu, Demiryol-İş’in de demir yolu işçilerinin hayatlarında önemli bir mihenk taşı olduğunu bildirdi.

Uraloğlu, küreselleşme ve dünya çapında artan rekabetin sendikaları hem kendi durumlarını gözden geçirmeye hem de gelecek için stratejiler belirlemeye ittiğine dikkati çekerek, “Klasik ücret sendikacılığına dayalı sendikacılık anlayışı yerini sosyal taleplerin yoğun olduğu hizmet sendikacılığına bırakmaktadır.” dedi.

Demiryol-İş’in bu dönüşümü gerçekleştirerek büyük başarı yakalamış, güçlü bir sendika olduğunu vurgulayan Uraloğlu, şöyle konuştu:

“Bizler hangi görevde ve makamda olursak olalım verdiğimiz emeğinin karşılığında, evine helal rızık götürmek, evlatlarını daha iyi yetiştirmek ve ailesini refah içinde yaşatmak isteyen insanlarız. İşçi olalım, memur olalım, yönetici olalım fark etmez. Hepimiz biriz. Bizler de sizlerin arasından gelen kişileriz.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki AK Parti hükümetleri olarak her daim, sosyal diyalogla işçi ve işverenler arasındaki hak ve hukuku gözetme gayretinde olduklarını iddia eden Uraloğlu, “Bir ülkede sendikalar iyi işlemiyor ve gelişemiyorsa o ülkede demokrasi yok demektir.” değerlendirmesinde bulundu.

Resmi rakamlara göre, Türkiye’de 16,4 milyon kayıtlı işçinin sadece 2,4 milyonu sendikalı, 14 milyonu sendikasız.

Kayıtlı işçilerde sendikalaşma oranı yüzde 14,76 ancak kayıtsız çalışanlar dahil edildiğinde bu rakam yaklaşık yüzde 12 seviyesine geriliyor.

Tahminlere göre, işçilerin sadece yaklaşık yüzde 8’i toplu sözleşme kapsamında yer alıyor.

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler