,

Bakan Soylu 'Yeşil pasaport' sözlerine açıklık getirdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Yeşil pasaport, vatandaşımızın uluslararası dolaşımı için tanınan bir haktır. Kimlerin bu pasaportu alacağı mevzuatımızda bellidir, geri alınması veya iptal edilmesi söz konusu değildir" dedi.

Bakan Soylu 'Yeşil pasaport' sözlerine açıklık getirdi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından 'yeşil pasaport' iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Sosyal medyanın yalana makinalarının yine devrede olduğunu belirten Soylu, yeşil pasaportun, vatandaşın uluslararası dolaşımı için tanınan bir hak olduğunu vurguladı.

Kimlerin bu pasaportu alacağının mevzuatta belli olduğunu, geri alınmasının veya iptal edilmesinin söz konusu olmadığını ifade eden Soylu, "Belirlenen şartlar, sınırlamalar ve sayıların aşılması halinde yaşanabilecek durumu anlattım. Ancak ay bay Kemal'in yalancı medyası her zaman olduğu gibi." dedi.

Soylu ne demişti:

'Yeşil pasaportun miktarını aştık, bütün yeşil pasaportlar hususi pasaportlara dönebilir'

Yeşil pasaportla ilgili yaşanan sıkıntılara da değinen Soylu, "Yeşil pasaport meselesinin şöyle bir problemi var. Takdir edersiniz ki, yeşil pasaport daha ziyade dış dünyayla, daha önceden kurulmuş olanlar, verilmiş olanlar var ama Türkiye'nin dış dünyayla münasebetlerinde, özellikle ihracat alanında ve diğer noktalarda, münasebetlerinde elimizi çok güçlendiren, özellikle diplomatik ziyaretlerde, özellikle kurumların ziyaretlerinde elimizi çok güçlendiren bir süreçtir. Ve bu yeşil pasaportun da belli bir miktarı var. Yani dünyanın bize tahsis ettiği belli bir miktar var. Biz bu miktarı aşmak üzereyiz. Yani aştık da diyebiliriz aslında. Bu konu Dışişleri Bakanlığımız sürekli olarak tenkit edilmektedir. Yani bunu aşıyorsunuz diye. Allah muhafaza şöyle bir durumla karşı karşıya kalabiliriz. Bütün yeşil pasaportlar hususi pasaportlara dönebilir. Ama ben bu konuda sorumluluğumu üzerime aldım. Bir çalışma yapacağımı söylemek isterim. Tabii şu da var. Yani siz kendi işiniz icabın yurt dışı seyahatlerinizi gri pasaportla yapabilme kabiliyetine sahipsiniz. Devlet bunu sizden imtina etmez" dedi.

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler