Gündem

Bakan Nebati: Gerekirse gemileri karadan yürütürüz

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, İTO İş Dünyası Buluşması toplantısında konuşma yaptı. Nebati, "Enflasyon küresel bir problem olarak ortaya çıktı. Tüm dünyada enflasyon en büyük sorun. Bunu daha çok konuşacağız. Kronik kötümserler felaket tellallığı yapsınlar. Gerekirse gemileri karadan yürütür yine de hedeflerimize ulaşmasını biliriz. Birlikte atacağımız kararlı adımlarla aşılmaz dedikleri sorunları aşacağız." ifadelerini kullandı.

Eklenme : 24 Nisan 2022 Pazar 20:44 - Güncelleme : 24 Nisan 2022 Pazar 20:47


Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İstanbul Ticaret Odası (İTO) İş Dünyası Buluşması'nda konuştu. Tüm dünyada enflasyonun büyük bir sorun olduğunu söyleyen Nebati, "Savaşa rağmen mart ayında tüm zamanların en yüksek ihracat rakamlarına ulaştık" dedi. Nebati, "Kronik kötümserler felaket tellallığı yapsınlar. Gerekirse gemileri karada yürütür yine de hedeflerimize ulaşmasını biliriz" ifadelerini kullandı.

İşte Bakan Nebati'nin konuşmasından öne çıkan satır başları:

"Küresel ölçekte yaşanan pek çok sorunun ülkemize de yansıdığının farkındayız. Problemleri yok saymıyoruz. Halının altına süpürme niyetimiz yok. Kalıcı çözümler için yolumuza devam ediyoruz. Her yerde, her şerde bir hayrın olduğunu biliyoruz. 20 yılda kronikleşmiş bir çok sorunu nasıl yoluna koyduysak bugün sorunları da yoluna koyacağız, kimsenin kuşkusu olmasın."

"TÜM DÜNYADA ENFLASYON EN BÜYÜK SORUN"

"ABD'de G20 toplantılarında da çok yoğun bir toplantı serisi gerçekleştirdik ve döndük. Enflasyon küresel bir problem olarak ortaya çıktı. Tüm dünyada enflasyon en büyük sorun. Bunu daha çok konuşacağız. Üretici enflasyonu AB ülkelerinde rekor üstüne rekor kırıyor. Savaş büyüme tahminlerini yüzde 1 düşürdü. Ve tahminler sürekli güncelleniyor. Dünya bir ikilemle karşı karşıya enflasyon ve büyüme. Çevre ve iklim değişikliği konuları da önümüzdeki günlerde konuşulacak konular arasında. Savaşa rağmen mart ayında tüm zamanların en yüksek ihracat rakamlarına ulaştık."

"TURİZMDE AÇIĞI KAPATACAK ÇEŞİTLİLİĞE SAHİBİZ"

"Turizmde Rusya ve Ukrayna pazarının yerine açığı kapatacak çeşitliliğe sahibiz. Böylesine küresel bir ortamda G20 Maliye Bakanları Toplantısına katıldık. Ekim ayında da yapacağız. Çeşitli ülkelerin, merkez bankası başkanları ile son derece verimli görüşmeler yaptık. Muhataplarımıza ülkemiz hakkındaki son gelişmeler ve yatırım imkanları hakkında bilgi verdik. Uluslararası yatırımcıları ülkemizde yatırım yapmaya davet ettik. Türkiye başka bir güzel yolda. Orada olsaydınız Türkiye'ye olan ilgi alaka ve beklentiyi görebilseydiniz. Bu ülke başka bir ülke bu ülke güçlü bir ülke."

"GEREKİRSE GEMİLERİ KARADAN YÜRÜTÜRÜZ"

"Özellikle sukuk ihracımızım başarılı bir şekilde gerçekleştiğini ve yeni sukukları beklediklerini söylediler. Kronik kötümserler felaket tellallığı yapsınlar. Gerekirse gemileri karada yürütür yine de hedeflerimize ulaşmasını biliriz. Birlikte atacağımız kararlı adımlarla aşılmaz dedikleri sorunları aşacağız. Hazine ve Maliye bakanlığının tek çatı altında toplanması olaylara daha bütüncül bakmamıza olanak sağladı."

"KDV İADELERİMİZ ÖNCELİKLERİMİZ ARASINDA"

"20 Aralık günü açıklanan Kur Korumalı Mevduat (KKM) 782 milyar liraya ulaştı. KDV iadelerinin zamanında ödenmesi önceliklerimiz arasına aldık. Son 4 ayda hayata geçirdiklerimizle gerçekten bir çok sorunun üstesinden geldik. Enflasyonla mücadele konusunda denetimler yapmaya devam ediyoruz."

"KULAKLARIMIZ SİZDE"

"İşyerinde usulsüzlük tespit edilenler ceza alıyor. Bizim kulaklarımız sizde, reel sektör olmaksızın adım atmıyoruz. Siz söyleyeceksiniz cumhurbaşkanımızın önderliğinde adım atacağız. Enflasyon üzerinde kararlı adımlarımızı atmaya devam edeceğiz. Savaşımız enflasyonla ilgili olacak. Enflasyon ataletini mutlak suretle hep birlikte kıracağız. Küresel risklere birlikte fırsatların farkındayız tüm adımlarımızı buna göre atıyoruz. Sürekli koordinasyon içinde olacağız, birlikte başarmanın gururunu hep birlikte yaşayacağız. Çok çalışacağız çok emek verip., çok ter dökeceğiz. Başardık, başarmaya devam edeceğiz. Her zorlukla bir kolaylık var."

Kaynak : Gazete Memur