,

Bakan da açıkladı... İşte masadaki EYT formülü

Herkes kendine göre farklı bir şey beklese de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı, EYT'nin 1999 öncesi işe başlayanların emekliliği ilgili ve prim gün sayısını doldurmuş olanları kapsadığını söyledi.

Bakan da açıkladı... İşte masadaki EYT formülü

EYT sorununun çözümü için masada birkaç formül olduğu belirtiliyordu. Bunlardan birinin de kadınlarda 7200, erkeklerde 9000 prim günü dolduranların yaşa bakılmadan emekli edileceği olduğu belirtiliyordu

Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT ile ilgili önceki söylemlerinde masada tek bir formül olduğunu açıklamıştı. Birkaç gün önce yaptığı son açıklamada da; EYT sorununun 1999 öncesi işe başlayanların emekliliği ilgili ve prim gün sayısını doldurmuş, yılı da tamamlamış olanların karşılaştığı bir sorun olduğunu ve yaşla ilgili bir problem olduğunu üzerine basa basa söyledi.

Vedat Bilgin'in bu açıklamasına göre yapılacak düzenleme; Eylül 1999 öncesi sigortalı olup da bu tarihte sosyal güvenlik sisteminde yapılan değişiklikle sigortalılık süresi ve prim gün sayısına ek olarak emeklilik için yaş şartı getirilmesi nedeniyle emekli olamayanlara yönelik bir düzenleme olacak. Yani ilk sigorta başlangıç tarihi 1999 eylül ayı öncesi olan ve çalışma yılını, prim gün sayısını dolduran ancak getirilen yaş şartı nedeniyle emekli olamayanlara yönelik bir düzenleme yapılacak.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler