,

Avrupalı gözlemcilere göre Türkiye'de seçimler 'adil koşullarda yapılmadı'

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) heyeti, Türkiye'deki cumhurbaşkanlığı seçiminin 'adil olmayan koşullarda' yapıldığını bildirdi.

Avrupalı gözlemcilere göre Türkiye'de seçimler 'adil koşullarda yapılmadı'

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), Türkiye'de seçimlerin 'adil olmayan koşullarda' yapıldığını belirterek, seçim öncesi 'kışkırtıcı bir dil kullanıldığını' ve 'ifade özgürlüğüne yönelik kısıtlayıcı önlemlerin açıkça gözlemlendiğini' kaydetti.

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile birlikte Türkiye'de seçim koşullarını izleyen AKPM, ülkenin farklı bölgelerindeki sandıklarda oy verme ve sayma işlemlerini inceledi.

İki heyet, Ankara’da adayların temsilcileriyle ve kurmaylarıyla da görüşmeler gerçekleştirdi.

"Kışkırtıcı ve ayrımcı dil kullanıldı"

Cumhurbaşkanı Seçimi'nin ikinci turuna ilişkin gözlemlerini paylaşan AKPM heyeti, seçim kampanyası boyunca 'kışkırtıcı ve ayrımcı bir dilin kullanıldığını' rapor etti.

AKPM'nin yazılı açıklamasında, "medyanın önyargılı tutumunun ve ifade özgürlüğüne yönelik süregelen kısıtlamaların eşit olmayan koşullar yarattığı ve bunun da Recep Tayyip Erdoğan'a haksız bir avantaj sağladığı" bulgusuna yer verildi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen AKPM heyetinin Alman üyesi Frank Schwabe, "Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tur kampanyası açıkça bir kazananı işaret etti" dedi.

tr.euronews.com

 

İlişkili Haberler

Manşetler