,

Avrupa ülkelerinden Taksim'de yaşanan patlamayla ilgili taziye mesajları

İstanbul'da Taksim İstiklal Caddesi'nde meydana gelen ve en az 6 kişinin ölümüne neden olan patlamayla ilgili dünya liderlerinden Türkiye'ye baş sağlığı mesajları iletildi.

Avrupa ülkelerinden Taksim'de yaşanan patlamayla ilgili taziye mesajları

İstanbul'da yaşanan patlama sonrası Avrupa ülkelerinden Fransa, İsviçre, İsveç, İtalya, Polonya, İngiltere, Yunanistan, Almanya ve Hollanda liderleri, üzüntülerini belirtti.

İstiklal Caddesi'nde yaşanan patlamayla ilgili hangi lider ne dedi?

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda "Ülkemiz için çok sembolik bir günde, yani 13 Kasım 2015'te kaybettiğimiz kurbanları düşünürken, Türk halkı kendi kalbi olan İstanbul'da bir saldırıyla sarsıldı. Türklere: Acınızı paylaşıyoruz. Terörizme karşı mücadelede yanınızdayız." dedi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Twitter hesabından yayınladığı mesajda "İstanbul İstiklal Caddesi'nde meydana gelen patlama nedeniyle derin bir şok ve üzüntü içindeyiz. Sevdiklerini kaybeden herkese en derin taziyelerimizi sunuyor ve yaralılara acil şifalar diliyoruz." dedi

İtalya Başbakanı Giorgini Meloni de yayınladığı mesajda "İstanbul'dan gelen görüntüler korkunç; masum vatandaşların maruz kaldığı saldırı ve ölümleri nedeniyle Türkiye'ye en derin taziyelerimizi iletmek istiyorum.

Almanya

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a İstanbul Beyoğlu'nda meydana gelen patlama nedeniyle hayatını kaybedenler için taziye mesajı gönderdi.

Almanya Cumhurbaşkanı Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Steinmeier, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a İstanbul'daki patlama nedeniyle taziyelerini iletti.

Steinmeier mesajında, işlek olan İstanbul'un ortasında meydana gelen patlama haberinden dolayı sarsıldığını belirterek, "Düşüncelerim kurbanlarla ve onların yakınlarıyla. Tüm yaralılara geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Bu şok anında Almanlar olarak İstanbulluların ve Türk halkının yanındayız." ifadelerini kullandı.

Yunanistan

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, İstanbul’daki patlamada hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımladı.

Twitter’da yaptığı paylaşımda, “Kişisel olarak ve Yunan halkı adına, kurbanların ailelerine en derinden taziyelerimi iletiyorum ve yaralananlar için de acil şifa diliyorum.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis da İstanbul'daki patlamada hayatını kaybedenler için taziye mesajı yayımladı. Twitter'da yaptığı paylaşımda, patlama nedeniyle duyduğu üzüntüyü dile getiren Miçotakis, saldırıda yaralananlar için acil şifa diledi.

Miçotakis mesajında, "Kurbanların ailelerine, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a ve Türk halkına en samimi taziyelerimi iletiyorum. Yunanistan her tür terörizmi kesin bir şekilde kınıyor." ifadelerine yer verdi.

Polonya

Polonya Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabından yapılan paylaşımda, "İstanbul'da meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlerin yakınlarına en derin taziyelerimizi sunuyoruz. Düşüncelerimiz ve dualarımız yaralılar ve aileleriyle. Türkiye'deki yetkilileri ve vatandaşları dayanışma içinde olduğumuz konusunda temin etmek isteriz." ifadeleri yer aldı.

İngiltere

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, düşüncelerinin İstanbul’daki patlamadan etkilenenler ve aileleriyle olduğunu belirtti.

İngiltere’nin terörle mücadelede Türkiye’nin yanında olduğunu vurgulayan Wallace, ülkesinin saldırıdan etkilenenlere başsağlığı dileklerini aktardı.

tr.euronews.com

İlişkili Haberler

Manşetler