,

Asgari ücret zammında 8 bin 690 TL hesaplaması!

2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi teklifi yasalaşması için TBMM komisyonuna gönderildi. Teklifte işveren sigorta prim desteği yüzde 58 oranında artırıldı. Böylece yeni yıldaki asgari ücret zammı hakkında yeni hesaplama ortaya çıktı. Söz konusu artışın yıl başında yansıması durumunda yeni asgari ücretin 8 bin 690 TL civarına yükselebileceği tahmin ediliyor.

Asgari ücret zammında 8 bin 690 TL hesaplaması!

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2023 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi'nin sunumuna başladı.Yeni bütçedeki kalemler asgari ücretin belirlenmesinde önemli rol oynacak.... Bütçede en dikkat çeken kalemlerden biri işveren sigorta prim desteği oldu. 2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi'nde işveren sigorta prim desteğinin yüzde 58 oranında artırıldı. Asgari ücreti belirleyen en büyük işveren maliyetlerinden sigorta prim desteğindeki bu artış oranı hesaplamaları yeniden hareketlendirdi. Bu artışın asgari ücrete yansıması durumunda 5 bin 500 TL olan asgari ücretin 8 bin 690 TL'ye yükselebileceği tahmin ediliyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN ASGARİ ÜCRETLİ KESİMİ HEYECANLANDIRAN SÖZLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan, çeşitli iddiaların ortaya atıldığı asgari ücrete yapılacak zam konusunda "Asgari ücret zammıyla ilgili bundan öncekilerden çok daha farklı bir hazırlık içerisindeyiz" ifadelerini kullandı. Erdoğan'ın bu sözleri milyonlarca insanı heyecanlandırdı. 

BAKAN BİLGİN: ASGARİ ÜCRETE EN KAPSAMLI MÜDAHALE YAPILACAK
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise "Asgari ücrete aralık ayında toplumu enflasyon karşısındaki tahribattan koruyacak en kapsamlı müdahaleyi yapacağız" diye konuştu.

2023 YILI MERKEZİ YÖNETİM BÜTÇESİ
Öte yandan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay da "2023 yılı Merkezi Yönetim Bütçesi'nde bütçe giderlerinin 4 trilyon 470 milyar lira, bütçe gelirlerinin 3 trilyon 810 milyar lira olacağı öngörülmektedir" dedi.

ASGARİ ÜCRETİ ETKİLEYECEK İŞVEREN SİGORTA PRİM DESTEĞİ ARTTI
2023'ün bütçesinde en dikkat çeken kalem ise işveren sigorta prim desteği oldu. 2022 bütçesinde 43.1 milyar TL olan işveren sigorta prim desteği, 2023 yılı için 68,1 milyar TL olarak belirlendi.

ASGARİ ÜCRET 8 BİN 690 TL CİVARI OLABİLİR
Toplam yüzde 58 artış hedeflenen sigorta prim desteği ile aynı oranda asgari ücret artışı olursa net asgari ücretin 8 bin 690 TL olması bekliyor.

-------------

Gazetememur.com Notu: İşveren sigorta prim desteğinde yapılan yüzde 58 oranındaki artış asgari ücrete yüzde 58 zam yapılacağı anlamına gelmemektedir. Bu artış 2023 yılında iki kez artış yapılacağı anlamına gelmektedir. Gazetememur.com'un ilgili haberi için tıklayınız.

Kaynak : Türkiye Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler