,

'Asgari ücret 10 bin TL olacak' dedi. Olabilir mi?

Asgari ücretle ilgili önemli bir açıklama yapıldı. SGK uzmanı, katıldığı yayında 'İlk kez benden duyacaksınız' deyip asgari ücretle ilgili rakam verdi.

'Asgari ücret 10 bin TL olacak' dedi. Olabilir mi?

Cumhurbaşkanlığının Meclis'e sunduğu 2023 bütçesinde işveren prim desteğinin yüzde 58 artırıldığının görülmesi üzerine yapılan hesaplamalarda asgari ücrete yüzde 50 zam olasılığı belirdi. HAK-İŞ tarafından hazırlanan raporda da tüm ücretlilerden alınan vergi oranının yüzde 10 olarak belirlenmesi talep edildi. Yani ücretlilerin üzerindeki vergi yükünün azaltılması konusu da son zamanlarda gündemde yer alan önemli bir konu olarak öne çıkıyor.

YENİ ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK? HEYECANLANDIRAN AÇIKLAMA

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ersin Konar, tv100'de katıldığı canlı yayında asgari ücretle ilgili heyecanlandıran açıklamalarda bulundu.

İşte Ersin Konar'ın konuyla ilgili sözleri:

"Bazı otoriteler yüzde 90 civarı beklenti yapıyor. Belki de ilk defa benden duyacaksınız ama asgari ücretli arkadaşlarımızı sevindirecek bir rakam üzerinde onay alındığını düşünüyorum. Ben asgari ücretin ocak ayı içerisinde 5 bin 500 liradan 10 bin liraya sabitleneceğine inanıyorum. Asgari ücret için yeterli bir rakam değil. İşverenlerimizin sırtına çok büyük bir yük. Hükümetimizin elini taşın altına koyacağına ve işverene büyük oranda destek getireceğine ve asgari ücretin 10 bin lira olacağını tahmin ediyorum."

OĞUZ HAKSEVER DE ŞAŞIRDI

Ersin Konar'ın asgari ücretin 10 bin liraya sabitleneceği sözlerinin ardından sunucu Oğuz Haksever şaşkınlığını gizleyemedi ve "Çok iyimser bir tahmin" yanıtını verdi.

- Asgari ücret ne kadar artacak?

Gazetememur.com'un Notu: 2023 yılı bütçesinde işveren prim desteğinin yüzde 58 artırılması bir çok kişi tarafından yanlış yorumlanmaktadır. Gazetememur.com'da açıklandığı üzere, sadece işveren prim desteği değil bütçede memur maaşlarının ödendiği kalemi gösteren personel ödenekleri de yüzde 60 artırıldı. Ancak bu artış oranları maaşlara aynı oranda zam yapılacağı anlamına gelmemektedir. Cumhurbaşkanlığı, 2023 yılındaki muhtemel enflasyondan dolayı ek bütçe kanunu çıkarmamak için, daha başlangıçta ödeneği yüksek tutmaktadır. 

Kamu personeli ve emeklileri 2023 yılı Ocak ayında, toplu sözleşmeyle verilen yüzde 8 zamma ek olarak, 2022 yılının ikinci yarısında oluşan enflasyon farkını alacaktır. Gazetememur.com'da daha önce yapılan bir analizde Ekim, Kasım ve Aralık ayları enflasyonun yüzde 3 çıkması halinde oluşabilecek enflasyon farkı simülasyonu yapılmıştı. İlgili haber için tıklayınız

Personel ödeneğinin veya işveren prim desteğinin yüksek tutulması sadece yılın ikinci yarısında yapılacak ikinci artış için bir tedbirdir. Ancak bu artış aynı zamanda 2022 yılı Ocak ayında olduğu gibi yüzde 2,5'luk ek bir zamma da imkan tanımaktadır. Hatırlanacağı üzere 2022 yılı Ocak ayında, Temmuz ayında yapılan yüzde 2,5'luk zam öne alınmış ve maaşlara uygulanmıştı. Bir çok medya kuruluşu tarafından refah payı zammı olarak adlandırılan bu uygulama sadece zammın öne alınmasıydı. Enflasyon oranını aşmayan hibir zam refah payı olarak adlandırılamaz.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler