,

Asal Araştırma'ya göre AK Parti neden kaybetti

31 Mart yerel seçimleri AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı'nın büyük oy kaybı, CHP başta olmak üzere muhalefet partilerinin ise oy artışı ile sonuçlanırken, yerel seçimler sonrasında CHP uzun yıllar sonra Türkiye'nin 1'inci partisine konumlandı. Peki neden ? İşte bu sorunun yanıtı ASAL'ın 26 ilde gerçekleştirdiği son anketle bir kez daha ortaya çıktı.

Asal Araştırma'ya göre AK Parti neden kaybetti

Pazar günü yapılan 31 Mart yerel seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre CHP uzun yıllar sonra bir seçimden Türkiye'nin en çok oy alan partisi olarak çıkmayı başardı. 

YSK Başkanı Ahmet Yener dün yaptığı açıklamada kesin olmayan sonuçlara göre Türkiye geneli belediye başkanlığında CHP'nin 35, AK Parti'nin 24, DEM Parti'nin 10, MHP'nin 8, YRP'nin 2, BBP ve İYİ Parti'nin 1'er belediye başkanlığı kazandığını duyurmuştu.

CHP'nin büyük zaferi, AK Parti'nin ise büyük kaybı ile tamamlanan yerel seçimlerin ardından AK Parti'deki büyük oy kaybının nedeni de ASAL Araştırma ve Danışmanlık Şirketi tarafından Türkiye genelinde 26 ilde yapılan kamuoyu araştırmasından çıktı.

ASAL'ın araştırmasında seçmenlere, "Türkiye ekonomisinin en önemli sorunu nedir?" sorusu yöneltildi. 

 ASAL Araştırma Şirketi, "Türkiye Siyasi Gündemi Mart ayı Araştırması"nı yayımladı. Araştırmada, siyasi partilerin seçmen desteği, hükümet ve diğer siyasi partilerle ilgili kanaatler ve Mart ayı gündem konularıyla ilgili değerlendirmeler yer aldı. 9-17 Mart 2024 tarihleri arasında Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Balıkesir, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Kırıkkale, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van, Yalova ve Zonguldak'ta 18 yaş ve üzeri 2 bin 400 kişiyle yapılan ankette vatandaşlara, "Sizce şu anda Türkiye ekonomisinin en önemli sorunu nedir?" sorusu yöneltildi.

  İşte yerel seçimlere AK Parti'de oy kaybı, CHP'de ise oy artışı olarak yansıyan o anketin sonuçları...

AK Parti neden kaybetti, CHP neden kazandı anketi açıklandı - Resim: 6

Ankette katılımcılara, "Özellikle son iki yılda yaşanan ekonomik gelişmeler sizi nasıl etkiledi" sorusu da yöneltildi. Ankete katılanların yüzde 50.4'ü bu soruya "Ekonomik olarak daha kötü durumdayım", yüzde 26.0'sı "Kendimi/Ailemi geçindiremedim", yüzde 5.2'si "İşsiz kaldım", yüzde 4.0'ı "Hiç etkilenmedim/hatta para kazandım" yüzde 8.6'sı "diğer" ve yüzde 5.8'i "fikrim yok" yanıtını verdi.

AK Parti neden kaybetti, CHP neden kazandı anketi açıklandı - Resim: 7

Ankete katılanların yüzde 32.3'ü bu soruya gıda ürünleri fiyatlarındaki artış yanıtını verdi. Bunu yüzde 10.5 ile "Kira, araç ve konut fiyatlarındaki artış" cevabını verenler takip etti. "Akaryakıt fiyatlarındaki artışlar" yanıtı ise yüzde 10 ile üçüncü sırada yer aldı.

Gıda ürünleri fiyatlarındaki artış: %32.3
Kira, araç ve konut fiyatlarındaki artış: %10.5
Akaryakıt fiyatlarındaki artış: %10.0
Enflasyonun yüksekliği: %8.2
Doğalgaz, elektrik ve su fiyatlarının yüksekliği: %8.0
Faizlerin yüksekliği: %7.0
Ekonomi yönetimi:%6.8
Vergide adaletsizlik: %5.0
Türk Lirasının değer kaybetmesi:%4.2
Cari açık: %2.6
Kamuda israf: %1.5
Dış borç miktarının yüksekliği:%0.8
Diğer:%1.6
Fikrim yok:%1.5

AK Parti neden kaybetti, CHP neden kazandı anketi açıklandı - Resim: 8

Ankette vatandaşlara, "Sizce Türkiye'nin en önemli sorunu nedir?" sorusu da yöneltildi. Ankete katılanların yüzde 66.5'i bu soruya ekonomi, enflasyon ve hayat pahalılığı yanıtını verdi. Bunu yüzde 6.9 oran ile "İşsizlik" cevabını verenler takip etti. "Eğitim" yanıtı ise yüzde 3.2 ile üçüncü sırada yer aldı.

Ekonomi/Hayat Pahalılığı:%66.5
İşsizlik:%6.9
Eğitim:%3.2
Mülteciler:%2.5
Adalet: %2.4
Deprem/Kentsel dönüşüm:%2.2
Terör/Güvenlik:%2.0
Demokrasi:%1.4
Kürt sorunu:%1.1
Tarım:%1.0
Her şey sorun:%5.0
Sorun yok:%2.0
Diğer:%2.2
Fikrim yok:%1.6

AK Parti neden kaybetti, CHP neden kazandı anketi açıklandı - Resim: 9

Aynı soruya yanıt verenlere ikinci olarak "Türkiye'nin sorunlarını hangi siyasi parti çözebilir?" sorusu yöneltildi. Bu soruya yanıt verenlerin yüzde 24.5'i tercihini AK Parti'den yana kullanırken, yüzde 17.5'lik kesim de Hiçbiri'den yana görüş bildirdi.

AK Parti:%24.5
Hiçbiri:%17.5
CHP:%16.0
DEM Parti:%5.1
MHP:%4.0
İYİ Parti:%3.6
Yeniden Refah Partisi:%2.4
Diğer:%6.0
Cevap Yok:%11.9
Fikrim Yok:%9.0

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler