,

Artvin Belediyesi, çalışanlarının maaşına yüzde 20 zam yaptı

Artvin Belediyesi'nde kadrolu ve şirket işçisi olarak çalışanların geçimlerini rahat sağlayabilmesi için DİSK Genel iş sendikasıyla ek protokol imzalanarak maaşlara yüzde 20 ilave zam yapıldı.

Artvin Belediyesi, çalışanlarının maaşına yüzde 20 zam yaptı

Artvin Belediyesi, ülke genelinde artan enflasyon ve hayat pahalılığının altında ezilen işçilerinin maaşlarına 1 Kasımdan itibaren yüzde 20 zam yaptı.

Belediye Başkanı Demirhan Elçin, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK/Genel İş Sendikası Artvin Şube Başkanı Selim Bilgininde katıldığı ve tüm çalışan işçileri kapsayan yüzde 20'lik ek protokol sözleşmesi imzalandı.

"ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMIZIN TABAN ÜCRETLERİNE YÜZDE 20 ZAM YAPTIK"

Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin şunları söyledi:

    "Bildiğiniz gibi 2023 yılının 1 Mart'ından geçerli olmak üzere sendikamızla toplu sözleşme yapmıştık. O zaman asgari ücret 8 bin 500 liraydı bizim yaptığımız toplu iş sözleşmesi ile en az maaş 14 bin 500 TL olmuştu. Şimdi asgari ücret 11 bin 400 TL civarına çıktı bizim personelimiz 14 bin 500 TL alıyor. Belediye Şirketimizdeki çalışan emekçi arkadaşlarımız asgari ücretle çalıştırıyor gibi olduk. Belediyemizin ekonomik kaynakları da kısıtlı bu enflasyonist ortamda belediyemizin gelirleri de artmadığından dolayı işçi arkadaşlarımızın bir nebze de olsa ekonomik olarak rahatlatmak için taban ücretlerine ve bütün sosyal haklarına 1 Kasım’dan geçerli olmak üzere yüzde 20 zam yaptık. Ümit ediyorum ki 2024 yılı içerisinde hükümet ekonomiyi düzeltir. 2024 yılında da tekrar ücretlerde güncelleştirme ihtiyacı duymayız burada DİSK Genel başkanımız hem de hemşehrimiz Arzu hanımla birlikte olmaktan ve beraber bu işi paylaşmaktan mutluluk duyuyorum. Burada eksik oldu sayın genel başkanımız gelmişken maaşlar eksik oldu ve biraz daha yüksek vermek isterdik ama eğer olur ki ödeyemem diye korktuğum için bu kadar yapabildik ama Mart ayı öncesinde imkânlarımız olursa şayet yine iyileştirme yapmaya çalışacağız. Helalı hoş olsun diyorum ve inşallah 2024'te ekonomi düzelir, eğer düzelmez ise de maaşlarda tekrar iyileştirme yapacağız."

"HEP BİRLİKTE EMEĞİMİZE VE ÜLKEMİZE SAHİP ÇIKMAYA DEVAM EDECEĞİZ"

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu şunları söyledi:

    "Bugün memleketimdeyim hem ailemize hem arkadaşlığımız hem dostlarımıza ziyarete geldik. Belediyelerimizin yapmış olduğu çalışmaların hem ülkemiz adına hem de memleketimiz adına çok önemli olduğunu görmüş olduk. Belediyelerimizin yürüttüğü faaliyetler belediyelerimizde çalışan emekçi arkadaşlarımızın emeği üzerinden hayata geçiyor. Belediyelerde şirket işçisi olarak çalışan arkadaşlarımızın amasız fakatsız kadro verilmesi, yaşadıkları bütün mağduriyetlerin ortadan kalkması için mücadele ederken diğer taraftan da örgütlenerek yaptığımız toplu iş sözleşmeleri emekçi çalışma arkadaşlarımızın yaşam koşullarını iyileştirmeye mücadelesini veriyoruz. Kendi memleketimde Artvin Belediyesinde ve ilçe belediyelerinde DİSK’in çatısı altında bu mücadelede birlikte yürüdüğüm arkadaşlarımı da selamlamak istiyorum. Biraz öncede Demirhan Başkanımızın da söylediği gibi, Türkiye öyle bir döneme girdi ki bu kadar çok yüksek enflasyonun olduğu hayat pahalılığının olağanüstü arttığı bir süreçteyiz ve iktidar bütün bu yaşanan ekonomik krizi yükünü işçilere emekçilere yüklemeye çalışıyor biz DİSK olarak Türkiye’nin en iyi toplu iş sözleşmelerini imzalıyoruz ama ülke ekonomisi o kadar yüksek enflasyonlu bir dönemde ki imzaladığımız toplu iş sözleşmesinin mürekkebi kurumadan aldığımız ücret artışlar uçup gidiyor. O nedenle de ek protokollerle yaşanan bu alım gücündeki düşüş gelir kaybını telafi etmeye mücadele veriyoruz. Bu anlamda da Artvin Belediyesinde de işçi arkadaşlarımızın ücretlerinde böyle bir iyileştirme yapılması da son derece önemli. Demirhan başkanımıza bu konudaki duyarlılığı için ve Artvin’e yaptığı hizmetler için teşekkür ediyoruz, işçi arkadaşlarımıza da hayırlı uğurlu olsun diyorum. Hep birlikte emeğimize ve memleketimize sahip çıkmaya devam edeceğiz yan yana omuz omuza mücadeleye devam edeceğiz ve tekrar herkesi DİSK adına saygıyla selamlıyorum."

"6 AY ÖNCESİNDE İYİ BİR SÖZLEŞME YAPTIĞIMIZI DÜŞÜNÜYORDUK"

DİSK/Genel İş Sendikası Şube Başkanı Selim Bilgin ise şunları söyledi:

    "Bugün Artvin’de Artvin Belediye Başkanımız Demirhan Elçin'le birlikte DİSK Genel Başkanımız Arzu Çerkezoğlu Artvin’de misafir etmekten onur ve gurur duyduğumuzu belirtmek isterim. Demirhan Elçin Başkanımızla 6 ay önce toplu sözleşme yapmıştık o zamanki şartlarda iyi bir sözleşme yaptığımız düşünüyorduk ama geçen süre içerisinde bilindiği gibi yüksek enflasyon ve zamlarla ücretler eridi gitti. Demirhan Başkanımızla ücretler de iyileştirme yapma kararı aldık. Demirhan Başkanımıza fedakârlığından ve bir işçi dostu olduğundan dolayı biz kendisini işveren olarak görmüyoruz bir abi, arkadaş olarak görüyoruz. Toplu sözleşme yapmış olmamıza rağmen ücretler eridiği için bugün dördüncü kez iyileştirme yaptık.  Bu ücretler aslında yeterli mi, değil ancak belediyenin gücü de ortada. Mart’ın 1’inden itibaren de sözleşmemizin ikinci yılında enflasyon farkı ve artı yüzde 15 zam var. Marttan önce de bu eriyen ücretlere ilave bir zam yapalım diye bu artışı yapılmış bulunmaktayız. Sayın Genel başkanımızın huzurunda Artvin Belediye Başkanı Demirhan Elçin’e teşekkür ediyorum. Arkadaşlarıma da hayırlı uğurlu olsun diyorum."

ibrahim yetiş

İlişkili Haberler

Manşetler