,

Araştırma: İki kesim AK Partiyi terk etti

31 Mart seçimlerinin ardından yaşanan oy kaybı AK Parti içinde değerlendirildiği kadar, araştırma kuruluşları ve akademisyenlerin de radarında. AREA araştırmanın sonuçlarında AK Parti'de iki kesimin oyundaki erime dikkat çekti. Işık Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seda Demiralp de erimenin nedenlerini anlattı.

Araştırma: İki kesim AK Partiyi terk etti

Yerel seçimlerde ilk kez ikinci parti konumuna düşen AK Parti'nin düşüşü devam ediyor. İkinciliğe demir atan AK Parti'den en çok kimler vazgeçti.

Yetkin Report'ta yer alan habere göre Işık Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Seda Demiralp, 2024 seçimleri sonrasında Türkiye siyasetinde görülmemiş bir seçmen hareketliliğine sahne olduğunu belirterek, "Seçmen tercihlerinin seneler boyu kemikleşmiş bir tablo sergilediği ülkemizde, bu kez tüm parti seçmenlerinde dikkat çeken kopuşlar izlendi. Kopanların bir kısmı sandığa gitmezken bir kısmı parti değiştirdi. Hem sandığa gitmeme, hem de parti değiştirme oranı iktidar seçmeninde daha fazla gerçekleşirken, CHP, seçmenini en çok koruyabilen parti olarak seçimin galibi oldu" diye yazdı.

Reform Enstitüsü'nün "3 ay sonra: 31 Mart tablosu kalıcı mı?" başlıklı anketine dikkat çeken Demiralp, AK Parti'den CHP'ye kayan seçmenlerin yüzde 51'lik oranına işaret ederek, "AK Parti’den kopan kadınlar enflasyon, düşük emeklilik maaşları ve mülteciler meselesini tıpkı diğer seçmen grupları gibi, oy tercihlerindeki en belirleyici özellikler olarak sayıyor. Fakat bilhassa mülteciler meselesinde hem AK Parti’den kopan erkek seçmenlerden, hem de partiye desteği devam eden kadınlardan farklılaşıyorlar" ifadelerini kullandı.

Halk Tv yanına katılan MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulut AK Parti'den CHP'ye kayan kadınların durumunu şöyle açıkladı:

"Kadınlar sorunlarla en yakın temas içindeki grup. Mutfakta yangın olunca bununla muhatap olan kadın, evin yetişkin gençleri evdeyse ilk muhatap olan anne. Bundan en çok kadınlar etkileniyor.
Çalışan kadınlarda da benzer durumlar var. İktidar partisinden uzaklaşan kadınların ilk adresi CHP.
Belediye başkan adaylarının etkisi olduğu gibi parti politikalarının da etkisi oldu.
Ankara ve İstanbul belediyesi başta olmak üzere sosyal politikalar ve kreşlerin açılması etkili oldu."

OY DEPOSU KADINLAR ARTIK "AK Parti" DEMİYOR

AREA’nın Türkiye’de Siyasi Durum Araştırması’nda başta erken seçim isteyenlerin oranı, partilerin oy yüzdeleri ve hangi partiyi hangi kesimin desteklediği olmak üzere birçok konuya yanıt arandı.

Anketin dikkat çekici kısmı ise kadınlar... Bilindiği üzere AK Parti en çok ev hanımlarından destek görüyordu. Geçmiş dönemlerde yapılan araştırmalarda Türkiye'de kadınların yaklaşık yarısının AK Parti'ye oy verdiği iddia ediliyordu. Şimdi bu oran yüzde 26,9'a düştü. Bunun sebebinin mutfaktaki yangın ile kaçak bir şekilde gelen göçmenlerin yarattığı güvenlik problemi olarak değerlendirilebilir.

Kadınlarda CHP'nin oy oranı yüzde 30,0, MHP yüzde 4.0, İYİ Parti ise yüzde 5.1. Kadınların yüzde 26.9'u AK Parti'ye destekliyor.

EMEKLİLER AK Parti'DEN ÜMİDİNİ KESTİ

Bir diğer dikkat çekici kısım ise emekliler...

55 yaş üzeri seçmende AK Parti'nin oyu yüzde 20,8, CHP yüzde 30,7, MHP yüzde 6,1, İYİ Parti ise yüzde 11,3.

HALKTV

İlişkili Haberler

Manşetler