Gündem

Altılı Masa’nın adayı şubat ayında İstanbul mitinginde

CHP, İYİ Parti, Gelecek Partisi, DP, Saadet Partisi ve DEVA Partisi’nden oluşan Altılı Masa, aday ve Ortak Politikalar Metni için çalışmalarına yoğunluk kazandırdı.

Eklenme : 13 Ocak 2023 Cuma 07:30 - Güncelleme : 13 Ocak 2023 Cuma 07:24


Hüseyin ŞİMŞEK / Birgün

26 Ocak’taki Altılı Masa 11’inci liderler buluşmasından önce ev sahibi konumunda olan İYİ Parti Lideri Akşener, beş liderle makamlarında buluşarak zirveye ilişkin fikir alışverişinde bulunacak. Bu buluşmalarda, cumhurbaşkanı adayının nitelikleri ve belirlenme süreci görüşülecek. Adayın masa içinden mi yoksa dışından mı olacağına yönelik prensip kararına da büyük oranda bu buluşmalarda karar verilecek. 26 Ocak’ta yapılacak görüşmelerin ardından 30 Ocak Ortak Politikalar Metni’nin ilanı için hazırlıklar hızlandırılacak.

HALKA AÇIK LANSMAN

Muhalefet kulislerinden edinilen bilgiye göre, 30 Ocak’taki lansman, diğer açıklamaların aksine halka açık olacak. Altı parti üyelerinin katılımının planlandığı buluşmada, Hükümet Programı ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçiş süreci anlatılacak. Burada, kamuoyunda tartışmalara da neden olan, "Cumhurbaşkanı olmayan liderlerin cumhurbaşkanı yardımcısı olacağı" kararı da resmen duyurulacak. Altılı Masa’da planlanan bir diğer gelişme, Cumhurbaşkanı adayının kamuoyuna nasıl açıklanacağı olacak. Bu konuda Şubat ayı, kararın verileceği tarih olarak gösteriliyor. Buna göre, lansmandan yaklaşık 10 gün sonra Saadet Partisi ev sahipliğinde 12’inci liderler buluşmasını gerçekleştirecek olan Altılı Masa, bu tarihe kadar adayını belirleyecek ve Şubat ayının ikinci haftasından sonra aday, İstanbul'da düzenlenecek ortak mitingle kamuoyunun karşısına çıkacak.