,

Ali İhsan Yavuz son anketi açıkladı

CNN Türk canlı yayınına katılan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Seçim İşleri Başkanı Ali İhsan Yavuz, AK Parti'nin yaptırdığı son anketi açıkladı.

Ali İhsan Yavuz son anketi açıkladı

Seçim gündemine ve AK Parti'nin adımlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, YRP'nin Cumhur İttifakı'na katılma sürecinde yaşananların perde arkasını anlattı. Yavuz'un açıklamalarında öne çıkan bir diğer nokta da 14 Mayıs'ta seçimlere AK Parti listelerinden girme kararı alan HÜDA PAR'a listede kaç milletvekili verileceği oldu. Yavuz, HÜDA PAR ile bugün de görüşeceklerini duyurdu. Öte yandan Yavuz, yaptırdıkları ankette Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti'nin oy oranlarını açıkladı.

"YRP İLE BİR NOKTAYA GELMİŞTİK, SON NOKTADA BİR PARÇA KOPAR GİBİ OLDU"
Yavuz'un CNN Türk'te katıldığı canlı yayındaki açıklamalarından satır başları şöyle:

* YRP ile bir noktaya gelmiştik. Son geldiğimiz noktada bir parça kopar gibi oldu, sonra tekrar bıraktığımız noktaya geldik ve çok net bir anlaşma zemini oluştu. Hepimizin cumhurbaşkanı adayı aynı olacak. Cumhurbaşkanımız YRP'yi tekrar ziyaret edecek.

* Kendi partinizde bile olan şeylerin başka partiyle görüşürken olmamasını bekleyemezsiniz. Bütün mesele bunu pazarlığa çevirmemek.

* Masaya oturduğumuz birinci gün biz bir noktaya geldik. YRP birinci şartı olarak "Biz partimizin logo ve ismiyle girmek istiyoruz" dedi. Biz açıkça "Böyle olmasa daha iyi olur" dedik.

"HİBRİT MODEL OLABİLİR Mİ DİYE KONUŞACAĞIZ"
* YRP kendi logosuyla girecek. Belli ilkeler konusunda anlaştık ama diğer konuları konuşacağız. Hibrit bir model olabilir mi diye bundan sonra da meseleyi konuşabiliriz. Belki bir parça daha hibrit modele gidilebilir, gidilmez; bunları konuşacağız. İşin temel noktalarında anlaştık ve ittifak kuruldu. Bundan sonra üstüne bir şey koyamasak bile belli bir noktadayız. Ama bundan sonra biraz daha üstüne koyabilirsek YRP'nin işine gelecek hem bizim işimize gelecek.

* Kadın haklarına ilişkin YRP'nin anormal bir teklifi hiç olmadı.

"İTTİFAKTA ORTAK LİSTE KONUŞMADIK"
* Millet İttifakı ortak liste için uğraşacak. Bizde 4 parti de kendi logosuyla girecek. Biz ortak liste oluşturma konusunda bir araya gelip konuşmadık ama bundan sonra konuşmayacağız diyemem. Yeri gelirse konuşuruz. Karamollaoğlu'nun dediği gibi, Millet İttifakı 'ittifak içinde ittifak'a kafa yoracak.

HÜDA PAR'A KAÇ MİLLETVEKİLİ VERİLECEK?
* Kendi logonuzla ayrı şekilde 81 ilde gitmenin mantığı da var ama bir yandan da o oyların boşa gitme ihtimali var.

* HÜDA PAR'la çok kolay oturduk, hızlı şekilde ne yapacağımıza karar vereceğiz. Bugün de görüşeceğiz. Bizim listemizde yer vereceğiz, uygun bir sayıda olacak. 8-9 değildir. Türkiye'nin her tarafı için geçerli.
* HÜDA PAR çok net şekilde terörün her haline karşı olduklarını dile getiriyor.

ÜÇ DÖNEM KURALI
* Değişim beklentisi var. Bunu çok iyi yöneteceğimizi düşünüyorum. Bunun karar makamı ben değilim, MKYK'dir. Sayın cumhurbaşkanımız, MKYK hangi kararı verirse o en doğru karar olacak.

DEPREMZEDE VATANDAŞLARA '14 MAYIS' ÇAĞRISI: KAYDINIZI ORAYA ALIN
* Mükerrer oy diye bir risk olamaz. Diyelim ki Hatay'dan, Kahramanmaraş'tan, Adıyaman'dan gitmiş, oradaki milletvekili azalır diye endişe etmesin. 14 Mayıs'ta nerede bulunacaksanız lütfen kaydınızı oraya alın. 395 bin kayıt alındı yaklaşık, bunun yüzde 72'si seçmen. 280 bin seçmen kaydını şimdiden fiilen bulunacağı yere aldı. Bu sayıların içinde Türk vatandaşı olmayanlar da var.

ANKETTEKİ OY ORANLARINI AÇIKLADI!
* (Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oy oranı) Bizim Ar-Ge başkanlığımızın yaptığı ankete göre yüzde 53'leri yakalayan bir tablo olduğunu görüyorum. AK Parti'nin ise yüzde 41'leri yakalayan bir tablo olduğunu, artış eğilimi olduğunu görüyorum.

* Millet İttifakı'nda milletvekilliğinde kıyametin kopacağı tarih 9 Nisan'dır.
* HDP ve PKK, Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı olmasını istiyor.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler