,

Alev Alatlı: Erdoğan'ın duyarsızlıkla suçlanması şuursuzluk

"Yaşadığımız depremler silsilesinin harabatından kurtulmak için keşke bir hükümetin istifası yetse"

Alev Alatlı: Erdoğan'ın duyarsızlıkla suçlanması şuursuzluk

Yazar Alev Alatlı, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın depremlerin ardından “duyarsızlıkla suçlanmasının şuursuzluk olduğu” görüşünü dile getirdi.

Sabah gazetesinden Tuba Kalçık’a konuşan Alatlı, on binlerce kişinin öldüğü depremlerin ardından hükümetin istifaya çağrılması konusunda şunları söyledi:

Göçtü gitti memleketim, kültürüyle, iziyle, toprağıyla diye içi yananın sövme masumiyeti olabilir diye düşünebilirim. Siyasal münasebetsizliklerden muaf tutulmalarını bile hoş görebilirim.

Velakin birlikte geçirdiğimiz şu 20 yıl zarfında Cumhurbaşkanımızın gözyaşlarına hiç şahit olmamışız, Aylan bebeği, Esma'yı birlikte yaşamamışız gibi onun duyarsızlıkla, boşvericilikle suçlanmasını acımasızlığın ötesinde şuursuzluk olarak vasıflandırıyorum.

Yaşadığımız depremler silsilesinin harabatından kurtulmak için keşke bir hükümetin istifası yetse. Keşke o kadar kolay olsaydı, nihayet siyasal bir aranjmandır, bir hükümet gider, yerine aynı siyasi parti içinde başka hükümet de gelirdi. Ama öyle olmuyor. Mesele yıkımı münferit hükümetlere fatura etmek değil, mesele bizimki gibi yüzyıllardır bir fay şebekesinin üstünde yaşamayı seçmiş ulusların farkındalık seviyeleri. Günün sonunda bilmem ne kadar yüksek bir binanın kolonlarını otomobil galerisi yapacağım diye kesen paçoz ile o binanın yapımına izin veren şu ya da bu siyasi partinin şu ya da bu seviyedeki paçoz mensubu arasındaki cürüm farkı marjinaldir. Bana sorarsanız asıl trajik, asıl korkutucu olan da bu.

 
Kaynak : Sabah Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler