,

Ak Parti, Bakanları vekil adayı yapacak, vekillerin yüzde 40'ı değişecek

AK Parti'nin seçim çalışmaları hakkında kulis bilgileri paylaşan Abdulkadir Selvi, “300’ün üzerinde milletvekili çıkarılması için çaba gösteriliyor. Bakanların, milletvekili adayı olması düşünülüyor” dedi

Ak Parti, Bakanları vekil adayı yapacak, vekillerin yüzde 40'ı değişecek

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, AK Parti'nin seçim çalışmaları hakkında kulis bilgileri paylaştığı yazısında, "Milletvekili listelerinde değişiklikler bekleniyor. Ama bu yüzde 60-70 seviyesinde değil. Yüzde 40’ın biraz üzerinde olabilir deniliyor" dedi. 

Abdulkadir Selvi, bugünkü köşe yazısında şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanlığı seçiminde muhalefet ortak aday çıkarsa da çoklu adayla girilse de Erdoğan açısından bir risk gözükmüyor. Erdoğan, Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ya da Mansur Yavaş’la yarıştığı takdirde ilk turda ama farklı oranlarda seçimi kazanıyor.

Cumhur İttifakı’nın Parlamento’da da çoğunluğu sağlaması için çalışılıyor. AK Parti’nin 300’ün üzerinde milletvekili çıkarması için çaba gösteriliyor.

Bakanların, milletvekili adayı olması düşünülüyor. Bakanlar seçim bölgelerinde sürükleyici oluyor. Erdoğan’ın Kabine’de devam ettirmek istediği isimleri milletvekilliğinden istifa ettireceği söyleniyor. 2018 seçimlerinde Berat Albayrak, Abdulhamit Gül, Mevlüt Çavuşoğlu ve Süleyman Soylu milletvekili seçilip daha sonra istifa etmişlerdi. Yerel seçimlerde bazı bakanların büyükşehirlerde belediye başkanı adayı yapılması gündemde." 

Selvi, seçim tarihi ile ilgili olarak da "2023 seçimlerinin tarihiyle ilgili bir gelişme oldu. Üniversite sınavlarının 17-18 Haziran’da yapılacağı ilan edildi. Bu demektir ki 18 Haziran’da seçim olmayacak. Üniversite sınavlarının 18 Haziran’da yapılacak olması nedeniyle seçimlerin 14 Mayıs’ta yapılması için lobi yapanlar yine harekete geçecek" dedi. 

İlişkili Haberler

Manşetler