,

Adnan Menderes Üniversitesi’nde açılan ilan tartışma yarattı

127 akademik kadro için ilana çıkılırken İktisat Fakültesi öğretim üyesi M. A. S.ı’nın kendi eşi için özel şartlar koyarak kadro açtığı öne sürüldü. Öğretim üyesi Mehmet Aydıner, rektör Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’i de eleştirerek “İlan, haksızlık, usulsüzlük ve hainlik belgesi gibi olmuş” dedi.

Adnan Menderes Üniversitesi’nde açılan ilan tartışma yarattı

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ), geçen ay profesör, öğretim üyesi ve doçent olmak üzere 127 akademik personel almak için ilana çıktı. İddiaya göre, ilanda İktisat Fakültesinden  M. A. S.’nın kendi eşi için özel şartnameler koyarak kadro açtı. Adrese teslim kadronun açılması üniversiteyi karıştırdı.

Aynı üniversitenin İktisat Fakültesi öğretim üyesi Mehmet Aydıner de kişiye özel kadro açılmasına tepki gösterdi. Üniversite rektörü Prof. Dr. Osman Selçuk Aldemir’i eleştiren Aydıner, “İktisat Fakültesinden M.A. S., kendi eşi için kişiye özel kadro açmış. İlan, haksızlık, usulsüzlük ve hainlik belgesi gibi olmuş. Yine, üniversitenin itibarını hem akademik olarak hem de milletin gözünde iki paralık etmişsiniz. Kendi karısını kendi bölümüne öğretim üyesi olarak almak için adrese teslim ilan verilmesini istemiş, siz de yerine getirmişsiniz. Bu doğru mu? Evrakta sahtecilik ile usulsüz atamalar yapan biri  bir kez daha sahneye çıkmış. Fakültede sahte evrakla kadrolaşma yapması yetmemiş adrese teslim ilanla karısını fakülteye hoca yapmasına göz yumuyorsunuz” ifadelerini kullandı.

İlanın tamamen aykırı ve usulsüz olduğunu sıralayan Aydıner, “Atama usulsüzlüğün dibidir. Adrese teslim ilan, devleti dolandırmak, görevini kötüye kullanmaktır. Karısının başvurusunu da kendisi değerlendirip rapor verecek. ADÜ’yü çiftliğe, aile bahçesine çevirmeye devam. Maliye bölümünde altı yedi hoca varken devletin kadrolarını eşini almak için kullanmak devlete, millete, öğrencilere ve Aydın’a hainliktir. Üniversitede duyumlara göre 40-50 hocanın profesör olma hakkı gelmesine karşın yedi sekiz kişiye ilana çıkılmıştır. Aydın’a ve ADÜ’ye bunların yapılmasına izin vermeyeceğiz” diye konuştu. 

Kaynak : Cumhuriyet Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler