,

Adalet Bakanlığı’nde HSK bilmecesi

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, bakan yardımcıları arasında iş bölümü yaparken HSK Birinci Daire kurul üyeliğine hangi Adalet Bakan Yardımcısı’nın bakacağını halen belirlemedi. Bu görevlendirmenin uzun süredir bekletilmesi yargı dünyasında en çok konular arasında dikkat çekiyor.

Adalet Bakanlığı’nde HSK bilmecesi

2023 Seçimlerinin ardından yenilenen Kabinede 50’nin üzerinde bakan yardımcısı da değişti. Atamalara ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi Resmi Gazete’de yayımlanırken Adalet Bakan Yardımcılığı görevine yeniden Akın Gürlek, Hasan Yılmaz devam ettirilirken, Ramazan Can ve Niyazi Acar’da yeni bakan yardımcıları olarak göreve getirildi.

CAN, PERSONEL GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN SORUMLU

Adalet Bakan yardımcılığına atanan Eski AK Parti Milletvekili Ramazan Can, Destek Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Strateji Geliştirme Başkanlığı, Personel Genel Müdürlüğü ve Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğünden sorumlu oldu.

AKIN GÜRLEK CEZA VE TEVKİFEVLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN SORUMLU

Hakim olarak çeşitli il ve ilçelerde görev yapan Akın Gürlek, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığı görevini yürüttüğü sırada 2022’de Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcısı olarak atandı. Gürlek’in görev dağılımı ise şöyle oldu; Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü, Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü, Adli Tıp Kurumu Başkanlığı, Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu.

HASAN YILMAZ CEZA İŞLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN SORUMLU

Cumhuriyet Savcısı ve Cumhuriyet Başsavcı Vekili olarak farklı illerde görev yaptıktan sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili olduğu 2020’de Adalet Bakan Yardımcısı olarak atanan Hasan Yılmaz, Ceza İşleri Genel Müdürlüğü, İcra İşleri Dairesi Başkanlığı, Bilgi İşlem Genel Müdürlüğü ve İnsan Hakları Dairesi Başkanlığı görevlerini üstlendi.

NİYAZİ ACAR HUKUK İŞLERİ VE MEVZUAT GENEL MÜDÜRLÜĞÜNDEN SORUMLU

Adalet Bakanlığı Mevzuat Genel Müdürü olarak görev yapan Niyazi Acar 21 Haziran 2023 tarihli kararname ile Adalet Bakanlığı Bakan Yardımcılığı’na atandı. Acar’ın görev dağılımı, Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü, Mevzuat Genel Müdürlüğü, Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Dairesi Başkanlığı, Hukuk Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Eğitim Dairesi Başkanlığı şeklinde yapıldı.

HSK DOĞAL ÜYESİ HALEN ATANMADI

13 üyeden oluşan Hâkimler ve Savcılar Kurulu’nun (HSK) Başkanı Adalet Bakanı Yılmaz Tunç olurken, son HSK Yaz Kararnamesinin hazırlanmasında Adalet Bakan Yardımcısı ve HSK Kurul Üyesi Hasan Yılmaz yer aldı. Yeni Adalet Bakanı ve yardımcılarının atanmasının ardından HSK doğal üyeliği yapacak asıl bakan yardımcısı hala atanmadı. Bu atamanın halen neden belirlenemediği yargı dünyasının dikkatinden kaçmazken, görevlendirmenin neden bekletildiği anlaşılamadı. Ancak SONTV’nin yargı kulislerinden aldığı bilgilere göre iki Adalet bakan yardımcısının kurul üyeliğine atanabilmek için kıyasıya mücadele ettiğini öğrendi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un da bu stratejik göreve atanacak bakan yardımcısını çok dikkatli seçmek istediğini yakın çevresine paylaştığını öğrendi. Bakan Yılmaz Tunç’un Güz Kararnamesinin hazırlanmasına yeterli zaman’ın daha olduğunu belirttiği öğrenildi.

Ancak bu durumun bakanlık katlarında görevli dört bakan yardımcısı üzerinde strese neden olduğu fısıltı şeklinde alttan alta konuşulduğu biliniyor. Yargı dünyasında konuşulan çok özel kulislere göre siyasetçi kimliğini çok iyi ustaca kullanan Yılmaz Tunç’un kurul üyesi olarak kimi atayacağı konusunda süreci stratejik ve taktik bir şekilde zamana yayarak götürdüğü, kimden yana olduğu konusunda ise rengini asla belli etmediği belirtiliyor. SONTV Kurul üyeliğini sürecini çok derinlerde kısık sesle konuşulan kulislerini sizler için aktarmaya devam edecek.

İlişkili Haberler

Manşetler