,

AB'den aday ülkelere genişleme çağrısı: 2030'a kadar hazır olun

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel hem AB'ye üye olmak isteyen aday ülkelere ve AB'ye seslendi. BM üyelerine "AB ile aranızdaki sorunları çözün ve reformlarınızı tamamlayın" diyen Michel, "2030 yılına kadar genişlemeye hazır olmamız gerektiğine inanıyorum. Bu iddialı ama gerekli. Bizim bu konuda ciddi olduğumuzu gösterecek." dedi.

AB'den aday ülkelere genişleme çağrısı: 2030'a kadar hazır olun

Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Slovenya'nın göl beldesi Bled'de düzenlenen bir forumda hem AB'ye üye olmak isteyen aday ülkelere ve AB'ye çağrıda bulundu. Michel, Avrupa Birliği'nin 2030 yılına kadar yeni üye ülkeleri kabul etmeye hazır olması gerektiğini söyledi.

Michel konuşmasında "2030 yılına kadar genişlemeye hazır olmamız gerektiğine inanıyorum. Bu iddialı ama gerekli. Bizim bu konuda ciddi olduğumuzu gösterecek." dedi.

BALKAN ÜLKELERİ EN YAKIN POTANSİYEL ADAYLAR

Altı Batı Balkan ülkesi Arnavutluk, Bosna-Hersek, Kosova Karadağ, Kuzey Makedonya ve Sırbistan birliğe katılım sürecinde farklı aşamalarda bulunuyor. Geçen yıl Moldova ve Ukrayna'ya aday statüsü verildi. Gürcistan da bu statüyü almayı bekliyor.

Michel, birliğe katılmak için gelecekteki üye devletlerin bağımsız yargıyı güvence altına alacak, organize suç ve yolsuzlukla mücadele edecek ve dış politikalarını AB üye ülkeleriyle uyumlu hale getirecek reformlar uygulaması gerektiğini sözlerine ekledi.

ARANIZDAKİ ANLAŞMAZLIKLARI AB'YE YANSITMAYIN

Michel aynı zamanda tüm adaylara Avrupa Birliği'ne katılmadan önce ikili anlaşmazlıklarını çözme çağırısında bulundu:

"Bir sonraki Avrupa Konseyi toplantısında genişleme konusu tartışılmak üzere gündeme alınacak. Geçmişteki çatışmaların AB'ye yansımadığından emin olmalısınız. Birliğimizin özü budur."

Michel, Avrupa Komisyonu'nun ekim ayında beklenen genişleme paketinin, gelecekteki üyelerin resmi olarak bloğa üye olmadan önce bazı AB kurum ve politikalarına tam katılımın faydalarını hissetmelerini sağlayacak adımlar atılmaya başlanabileceğini söyledi.

Michel, AB'nin kendisinin de genişlemeye hazır olması için bazı reformları hayata geçirmesi gerektiğini kaydederek sorumluluğun her iki tarafa da ait olduğuna işaret etti.

KARAR

İlişkili Haberler

Manşetler