,

6284’ün değiştirilmesi söz konusu değil

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un değiştirilmesinin söz konusu olmadığını bildirdi.

6284’ün değiştirilmesi söz konusu değil

Cumhurbaşkanı seçimi öncesinde Cumhur İttifakı’na destek veren bazı partilerin ısrarla vurguladığı 6284 sayılı Kanun’a ilişkin değerlendirmelerde bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un değiştirilmesinin söz konusu olmadığını bildirdi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, basın yayın kuruluşlarının Ankara temsilcileri ile dün sabah 75. Yıl Huzurevi, Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi’nde geniş katılımlı bir tanışma toplantısı düzenledi.

“GEÇİCİ KORUYUCU AİLE PROGRAMINI HAYATA GEÇİRECEĞİZ”

“Çocuklarımızın milli ve insani değerlere sahip, saygılı, özgüvenli ve sağlıklı fertler olarak, aile ortamında yetişmeleri için her imkânı seferber edeceğiz” diye konuşan Göktaş, “Türkiye'de Koruyucu Aile Sisteminin Güçlendirilmesi Projesi’ni uygulayacağız. Geçici Koruyucu Aile Programı’nı hayata geçireceğiz. Çocuk Hakları Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nı çocuk alanında hizmet üreten tüm paydaşların katkıları ve iş birliği ile hayata geçireceğiz. Çocuklara yönelik politikalarımızı, uygulamalarımızı ve hedeflerimizi istişare etmek amacıyla ‘Çocuk Şuraları’ düzenleyeceğiz. Bağımlılıkla daha etkin bir şekilde mücadele edeceğiz” dedi.

“6284’ÜN DEĞİŞTİRİLMESİ TABİİ Kİ SÖZ KONUSU DEĞİL”

Gazetecilerin sorularını da cevaplandıran Bakan Göktaş, “6284 sayılı Kanun’un değiştirilmesi, kaldırılması söz konusu mu?” şeklindeki soruya, “Tabii ki söz konusu değil. Benim bu konuda düşüncem açık ve net. Meselede bir mağdur varsa onun yanındayız. Biz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığıyız. Mağdur bir kadınsa onun yanındayız. Mağdur bir çocuksa onun yanındayız. Mağdur bir erkekse onun da yanındayız. Mesele öncelikle şiddet gören kişiyi tabii ki de anında koruma altına almak, anında güvence altına almak. Mağdur kimse onun yanındayız. Bunun altını çizmek istiyorum. Ailenin güçlendirilmesi bizim öncelikli alanlarımızdan bir tanesi. Ancak bu tartışmanın 6284 sayılı Kanun’dan ayrı bir şekilde ele alınması gerektiğine inanıyorum. Aileyi güçlendirmek şart evet. Bunun için farklı mecralarda çalışıyoruz ve bunları toplumla paylaşıyoruz. Ancak diğer yandan böyle bir tartışma söz konusu olamaz” diye cevap verdi.

“6284 SAYILI KANUN DEĞİŞMEYECEK”

“6284 sayılı Kanun ile ilgili sözlerinizi bu noktada bırakırsanız bence çok sayıda yanlış anlamaya yol açabilir. Tam olarak o kanunda sizce değişmesi gereken nedir?” sorusuna ise Göktaş şu cevabı verdi:

“Değişmesi gerekmiyor bu kanunun, bu kanun olduğu gibi kalmalı. Ancak uygulamada varsa bir hata bunun da üstüne gitmemiz lazım. Bu kanundan kaynaklanan hatalar değil.”

“SÜRESİZ NAFAKA ÖDEMEK GİBİ UYGULAMA KABUL EDİLEBİLİR OLAMAZ”

Süresiz nafaka konusuna da değinen Göktaş, “6284 bizim önemli bir kanunumuz. Diğer yandan karardan kaynaklı bazı mağduriyetler doğuyorsa bunları ele almak lazım. Ben süresiz nafaka konusunu da önemsiyorum. Bazı insanlar 1990’lı yıllarda evlenmiş. Süresiz nafaka ödemek gibi uygulama kabul edilebilir olamaz. Dolayısıyla bunu da ele almak ve buna da dikkat etmek lazım. Eğer bir mağduriyet oluşuyorsa üstesinden gelmek lazım. Diğer bakanlıklarımızla da bu konunun üzerinde çalışmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Milli Gazete

İlişkili Haberler

Manşetler