,

6 Haziran depreminde kaç kişi hayatını kaybetti?

TÜİK’in 2023 yılına ilişkin açıkladığı ölüm istatistiklerine göre 6 Şubat depremlerinde 45 bin 784 Türk vatandaşı yaşamını yitirdi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, depremin yıldönümünde 53 bin 537 kişinin hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

6 Haziran depreminde kaç kişi hayatını kaybetti?

 Dezenformasyonla Mücadele Merkezi (DMM), 6 Şubat 2023'teki Kahramanmaraş merkezli depremlere ilişkin ortaya atılan, "TÜİK'in yayımladığı vefat sayısı ile İçişleri Bakanlığı verileri uyuşmuyor" iddiasının doğru olmadığını bildirdi.

DMM'den yapılan açıklamada, 14 Haziran'da TÜİK tarafından yayımlanan bültende, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 45 bin 784 olarak açıklandığı, Türk vatandaşı olmayanların istatistiğe dahil edilmediği belirtildi.

Depremlerde hayatını kaybedenlerin sayısının 53 bin 537 olduğu kaydedilen açıklamada, "Açıklanan bu sayı içerisinde deprem anında ülkemizde çeşitli sebeplerle bulunan (geçici koruma, misafir, turist vs.) ve ikametgahı Türkiye olmayan kişiler de bulunmaktadır. Dolayısıyla depremde hayatını kaybedenlerin sayısı konusunda, İçişleri Bakanlığının verileri ve TÜİK'in açıkladığı istatistikler arasında herhangi bir uyuşmazlık söz konusu değildir" ifadeleri kullanıldı.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler