,

41 yaşında Merkez Bankası başkanı oldu, 74 bin dolarlık maaşı bıraktı

Merkez Bankası'nın başına gelmesine kesin gözüyle bakılan Hafize Gaye Erkan'ın ataması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzaladığı kararnameyle resmen yapıldı. Yurtdışında “Müthiş Türk Kızı” olarak bilinen Erkan, Resmi Gazete'de yayımlanan kararnameyle Merkez Bankası’nın ilk kadın başkanı oldu.

41 yaşında Merkez Bankası başkanı oldu, 74 bin dolarlık maaşı bıraktı

Mehmet Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmasının ardından adı kulislerde Merkez Bankası Başkanlığı için geçen Hafize Gaye Erkan, resmen Merkez Bankası’nın başına getirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı kararname bu gece yarısı Resmi Gazete'de yayımlandı. Böylece Hafize Gaye Erkan, Türkiye’nin ilk kadın Merkez Bankası başkanı oldu.

Mevcut Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ise  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanlığı'na getirildi.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan’ın portresi:

Merkez Bankası’nın ilk kadın Başkanı Hafize Gaye Erkan 1982 doğumlu, 41 yaşındadır. İstanbul Erkek Lisesi’ni ikincilikle, Boğaziçi Endüstri Mühendisliği bölümünü rekor puanla birincilikle bitirmiştir. Hafize Gaye Erkan tam burslu okuduğu Princeton Üniversitesi tarihinde doktorayı bir yılda tamamlayan ilk öğrenci oldu. Goldman Sachs gibi birçok finans deviyle çalışan Hafize Gaye Erkan, 2017 yılında ABD’de First Republic Bank’ın Başkanlık görevine yükselmiştir.

DÜNYANIN EN İYİ 9 ÜNİVERSİTESİNDEN BURS TEKLİFİ

Hafize Gaye Erkan, ABD’de yaptığı önemli çalışmalar ve başarıların ardından “Müthiş Türk Kızı” diye anılmaya başlamıştır. Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü 26. olarak kazanmış ve dünyanın en iyi 9 üniversitesinden burs teklifi almıştır. Gelen tekliflerden Princeton Üniversitesi’ni tercih etmiş ve Onursal Doktora bursu, aylık 3200 Dolar harçlık, bir ev ve Amerika Ulusal Bilim Vakfı araştırmaları için sınırsız bütçe hakkı kendisine verilmiştir.

AYLIK 74 BİN DOLAR KAZANÇTAN FERAGAT ETTİ

Öte yandan Hafize Gaye Erkan, 14 Şubat 2022'de dünyanın en büyük sigortacılık şirketlerinden ABD'li March Mc Lennan'ın Yönetim Kurulu üyesi olmuştu. Erkan’ın burada yıllık 1 milyon dolar, aylık ise yaklaşık 85 bin dolar maaş aldığı ifade ediliyor. Hafize Gaye Erkan bu görevden ayrılarak Merkez Bankası Başkanlığı’nı tercih etti. Merkez Bankası Başkanı’nın aylık maaşının brüt 161 bin TL yani 7 bin 700 dolar olduğunu düşünürsek, Erkan’ın bu göreve gelmesiyle aylık yaklaşık 74 bin dolardan vazgeçmiş olduğu görülüyor. Bununla birlikte Hafize Gaye Erkan, geçtiğimiz aylarda İspanyol bankacılık devi Santander’den teklif almıştı. Toplam varlıkları 1.7 trilyon dolar olan İspanyol dev, en önemli birimlerinden biri olan ABD’nin CEO’luğunu Erkan’a teklif etti. Santander’in yanı sıra dünyanın en büyük finans kurumlarından JP Morgan da Gaye Erkan’a iş teklifinde bulunmuştu. Gaye Erkan, teklifleri reddederek Merkez Bankası Başkanlığı’nı seçti.

FİNANS ALANINDA ÖNEMLİ KADINLAR LİSTELERİNE GİRDİ

Ayrıca Gaye Erkan Finans Devi First Republic Bank’ta Kıdemli Başkan Yardımcılığı, Yatırım Bölümü Başkanlığı ve Risk Yönetim Eş Başkanlığı gibi ünvanlarına da sahip olmuştur.

2019 yılında Crain's Bankacılık ve Finans Alanında Önemli Kadınlar listesine ve American Banker's Women to Watch listesine seçildi. 2018 yılında San Francisco Business Times'ın 40 Yaş Altı 40 ve Crain New York Business'ın 40 Yaş Altı 40 listelerine seçildi.

FIRST REPUBLIC BANK’TA GÖREV ALDI

Mart 2022'de Fortune 500 firması listesinde yer alan Marsh McLennan'ın Yönetim Kurulu'na katılan Erkan, 2019'dan şirketin 2021'de LVMH tarafından satın alınmasına kadar Tiffany & Co. Yönetim Kurulu'nda görev yaptı. Ayrıca Princeton Üniversitesi Yöneylem Araştırması ve Finans Mühendisliği Bölümü Danışma Konseyi'nde görev yapıyor. First Republic Bank'ta yaklaşık sekiz yıl boyunca İcra Kurulu Eş Başkanı, Başkan, Yönetim Kurulu Üyesi, Baş Yatırım Sorumlusu, Baş Mevduat Sorumlusu ve Eş Risk Sorumlusu gibi görevlerde bulundu.

Daha önce, Goldman Sachs'ta neredeyse on yıl geçirdi. Genel Müdür ve Finansal Kurumlar Grubu Analitik ve Stratejiler Başkanı olarak, büyük ABD bankalarının ve sigorta şirketlerinin Yönetim Kurullarına ve üst yönetim ekiplerine bilanço yönetimi, stres testi ve sermaye planlaması, risk yönetimi ve birleşme ve satın alma konularında danışmanlık yaptı.

Kaynak : Resmi Gazete

İlişkili Haberler

Manşetler