,

4 yılda merkezi alımla sadece 91 mimar alındı

Üniversitelerin mimarlık bölümünden mezun gençler 4 yılda merkezi sistemle sadece 91 mimar alınmasına tepki gösterdi.

4 yılda merkezi alımla sadece 91 mimar alındı

KPSS'de 90+ puanlar alan onbinlerce mimar bulunuyor. 

Mimarlar, binde 2'lik bir oranla kamuya istihdamı en az olan bölüm.

Son 4 yılda merkezi alımla kamuya sadece 91 mimar alımı yapıldı. CHP lideri Kılıçdaroğlu ve İyi Parti lideri Meral Akşener birçok defa bu duruma dikkat çeken konuşmalarla sorunu meclis konuşmalarında dile getirdiler. Birçok milletvekili de bu konuya değindi. 

Buna rağmen kamuya yeterli mimar alımları devam etmediği için İyi Parti lideri Meral AKŞENER dünkü grup toplantısında "Diyarbakır'da kendisine ulaşan ve seslerini duyurmalarını isteyen mimarları anarak, "Kadro sorunları var, çözüm bekliyorlar. İktidar ise her zamanki gibi oralı bile değil. Bugün buradan iktidar sesinizi duydu duydu, duymadı 14 Mayıs'tan sonra zaten biz geliyoruz " şeklinde konuştu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise geçen hafta yaptığı grup konuşmasında “Geçenlerde Denizli'deydim bir mimar, genç bir mimar kız evladımız geldi. "Ne olursunuz bizim de hakkımızı savunur musunuz? Mimarım, mimarlık fakültesini bitirdim, yıllardır işsizim. Bireysel bir çözüm aramıyoruz biz, toplumsal bir çözüm arıyoruz. Hepimizin sorunu bu ve bu sorunun çözülmesi lazım" dedi. Gerçekten de bu kadar duyarlı bir genç kızla karşılaştığım için acıyı derinden hissettim. o kız kendi sorununa değil, bütün mimarların, işsiz mimarların sorununa eğilmemizi istiyor " şeklinde konuştu.

Üniversitelerin mimarlık bölümünden mezun gençler 4 yılda merkezi sistemle sadece 91 mimar alınmasına tepki göstererek kamu kurumlarının adil bir şekilde mimar alımı yapmasını talep ediyor.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler