,

'30 bin yazılımcı göç etti haberleri gerçeği yansıtmıyor'

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından İstanbul Kongre Merkezi'nde İnsan Kaynakları Forumu düzenlendi. Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay "Ülkemizde ne yazık ki, gençlerin geleceğe bakışını bazen olumsuz etkileyecek sorumsuz açıklamalar olabiliyor. Bunlardan biri de medyaya yansıyan '30 bin yazılımcının göç ettiği' yönünde bir haberdi. Medyaya yansıyan rakamların gerçekle alakası yoktur, iddiası olan iddiasını ispatlamak durumundadır" dedi.

'30 bin yazılımcı göç etti haberleri gerçeği yansıtmıyor'

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, İstanbul Kongre Merkezi'nde İnsan Kaynakları Forumu düzenlendi.

Foruma Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi BaşkanıDoç. Dr. Salim Atay, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Türk Devletleri Teşkilatı Kubanıçbek Ömüraliyev, kamu kurum ve kuruluşları ve özel sektör temsilcileri de katıldı. Açılış programı, tanıtım filmi ve Cumhurbaşkanlığı Türk Müziği Korosu'nun musiki dinletisi ile başladı. Açılış konuşmalarını ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Türk Devletleri Teşkilatı Kubanıçbek Ömüraliyev ve Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Başkanı Doç. Dr. Salim Atay yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yazılı mesajı okundu. Panellerle devam eden forum 6 Aralık'a kadar devam edecek. 

"MEDYAYA YANSIYAN 30 BİN YAZILIMCI GÖÇ ETTİ HABERİ GERÇEĞİ YANSITMIYOR" 

Doç. Dr. Salim Atay gençlerin geleceğe bakışını bazen olumsuz etkileyecek sorumsuz açıklamalar olabildiğini ifade ederek, "Bunlardan biri medyaya yansıyan '30 bin yazılımcının Türkiye'den göç ettiği' yönünde bir haberdi. Şunu söylemek isterim, biz İnsan Kaynakları Ofisi olarak bu alandaki her türlü veriye sahibiz ve bu yetenek hareketliliğini izliyoruz. Dünya tarihi boyunca yetenekler farklı kültürlere gidip oralardan farklı şeyler öğrenme yoluna gitmişlerdir, bu normaldir. Kovid nedeniyle iki sektörde hareketlilik oldu, bunlardan biri sağlık sektörü bir diğeri de doğan dijital pazar nedeniyle global şirketler çok sayıda yazılımcı ihraç etme yoluna gittiler. Medyaya yansıyan rakamların gerçekle alakası yoktur, iddiası olan iddiasını ispatlamak durumundadır" dedi.

Kaynak : DHA

İlişkili Haberler

Manşetler