,

Yenilgi Mehmet Şimşek'i koltuğundan eder mi?

Yerel seçimlerde CHP'nin 47 yıl sonra birinci parti çıkması ve AK Parti'nin ağır bir yenilgi almasının ardından gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ekonomi yönetiminde radikal bir değişikliğe gidip gitmeyeceğine çevrildi.

Yenilgi Mehmet Şimşek'i koltuğundan eder mi?

Yerel seçimlerin geride kalmasının ardından ABD'nin önde gelen finans yayınlarından Bloomberg'e konuşan danışmanlık firması Teneo Eş Başkanı Wolfango Piccolo, sonuçların Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in liderlik ettiği ekonomi ekibinin arasında bir mesafe sokmasını beklemediğini ifade etti.

Piccolo, "Ekonomi politika yapıcılığında ciddi bir değişim beklenmiyor" diye konuştu.

Piccoli, Şimşek'in kamu bütçesinde disiplin ve enflasyonu kontrol altına almak için yüksek faiz oranları öngören politika programının önündeki temel riskin, Erdoğan'ın 2024'ün ikinci yarısında asgari ücret ve emekli maaşlarını artırmamakta zorlanacak olması olduğunu söyledi.

"SEÇMENLER ERDOĞAN'I CEZALANDIRDI"

Eurasia Group'un Avrupa Direktörü Emre Peker, "Görünüşe göre seçmenler Erdoğan'ın parti ve adaylarını belediye seçimlerinde cezalandırdı" dedi.

"SONUÇLAR PİYASALARIN HOŞUNA GİTMEYECEK"

Brooking Institute Kıdemli Uzmanı Robin Brooks da X platformu üzerinden yaptığı paylaşımda, "Türkiye'deki seçim sonuçları piyasaların hoşuna gitmeyecek" yazdı.

"Piyasalar seçimle bağlantılı yardımların sona ermesini ve ortodoksluğa dönüşü umuyordu" diyen Brooks, "Bu sonuç tam tersi sinyal veriyor. Piyasalar bu sonuçların Türkiye'yi sürekli seçim modunda tuttuğunu düşünecek. Daha fazla teşvik. Daha fazla devalüasyon" ifadelerini kullandı.

KARAR

İlişkili Haberler

Manşetler