,

Türkiye'de meyve krizi kapıda: Hasat zamanı tarlada çalışacak işçi yok

Hasat zamanı gelmek bilmeyen sıcak havalar, meyve krizini doğurdu. Kiraz ve eriğin fiyatları halde bile 40 lirayı gördü. Şu anda ise zincir marketlerde kiraz ve eriğin kilogram fiyatı 60-80 TL civarında seyrediyor. Fahiş fiyatların yanı sıra hasat zamanı tarlada çalışacak işçinin bulunması da zor bir hal aldı.

Türkiye'de meyve krizi kapıda: Hasat zamanı tarlada çalışacak işçi yok

Bu yıl mevsimlerin olması gereken zamanlarda yaşanmaması sebebi ile meyve krizi kapıda. Yaz aylarının geç gelmesi, meydana gelen seller meyve üretimini ve fiyatlarını derinden etkiledi. Türkiye Halciler Federasyonu Başkanı Yüksel Tavşan hem toplanmış hem de dalında olan meyveleirn büyük zarar gördüğünü belirtirken, ihracatçının zaman zaman alımı kestiğini, meyvenin tahrip olmuş bir şekilde tezgaha geldiğini söyledi.

Sözcü'den Sayime Başçı'nın haberine göre; ihracatçının piyasadan çekildiğini söyleyen Tavşan, Aşırı yağışlar ve sel hem açıktaki ürünleri hem de esas meyveleri etkiliyor. Bu erik cinsi, kiraz cinsi ürünler hep yara bere alıyor, çürümüş oluyor veya dayanıksız hale geliyor. Bunun ana nedeni yağmurlar. Şu anda çok felaket durum yok ama meyve açısından tehlike sinyalleri var" dedi.

Sera ürünlerinin devreden kalktığını ve açık tarla bahçe ürünlerinde bu sorunların yaşandığını kaydeden Tavşan, meyvede yaşanan problem nedeni ile ihracatçının zaman zaman alımları kestiğini dile getirdi. Tavşan, ihracatçının kaliteli ürün seçtiğini ancak ürünün vasfı bozulduğunda piyasadan çekildiğini belirterek, hasarlı ürünlerin iç piyasaya döndüğünü aktardı. Bu durumda fiyat dalgalanmaları yaşandığını aktaran Tavşan, halde özellikle kiraz ve eriğin kilogram fiyatının 40 TL'yi gördüğünü belirtti. Şu anda zincir marketlerde ise kiraz ve eriğin kilogram fiyatı 60-80 TL civarında seyrediyor.

'500 LİRAYA İŞÇİ BULUNAMIYOR'

Tarımda bir diğer sorunun da özellikle hasat döneminde çalışacak işçi bulamamak olduğunu söyleyen Yüksel Tavşan, burada genellikle yabancı uyruklu kişiler ile sığınmacıların öne çıktığını belirtti. Dolar kuru ile birlikte plastik kasadan yakıt ücretlerine bir dizi maliyet artışı beklendiğini söyleyen Tavşan, işçilik maliyetlerindeki artışı ise şöyle değerlendirdi: “İşçilik maliyetleri çok ağır. 500 TL'ye işçi çalıştıramıyoruz. Vasıfsız işçi bulunmaz oldu. Vasıfsız elemanda büyük problem var.”

SEBZE SINIRLI SAYIDA ARTACAK MEYVE YERİNDE SAYACAK

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) hazırladığı bitkisel üretim tahminleri ise sebzede sınırlı artış beklendiğini, meyve üretiminde ise 2022'ye benzer bir seyir olacağını ortaya koydu.. Üretim miktarlarının, 2023 yılının ilk tahmininde bir önceki yıla göre tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde (yem bitkileri hariç) yüzde 4.8, sebzelerde yüzde 1.9, meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde yüzde 0.3 oranında artacağı tahmin edildi. Buna göre 2023 yılı üretim miktarlarının yaklaşık olarak tahıllar ve diğer bitkisel ürünlerde 73.6 milyon ton, sebzelerde 32.2 milyon ton, meyveler, içecek ve baharat bitkilerinde 26.9 milyon ton olarak gerçekleşeceği tahmin edildi.

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler