,
#Emekli

Türkiye emeklilik sisteminde dünyada sondan dördüncü

Küresel emeklilik raporuna göre dünyadaki en kötü emeklilik sistemlerinin sırasıyla Hindistan, Filipinler, Arjantin ve Türkiye olduğu ortaya çıktı. Bu duruma tepki gösteren CHP'li Gamze Akkuş İlgezdi, "Emeklilerimizin geçim koşulları açlık sınırının altında ve her geçen gün daha da kötüleşiyor” dedi.

Türkiye emeklilik sisteminde dünyada sondan dördüncü

CHP İstanbul Milletvekili Dr. Gamze Akkuş İlgezdi, Türkiye’deki emeklilerin içinde bulunduğu zor durumu gündeme taşıdı. Mercer CFA Enstitüsü'nün küresel emeklilik raporuna göre, Türkiye’nin 47 ülke arasında emeklilik sistemi açısından en kötü dördüncü ülke olduğunu belirten İlgezdi, emeklilerin geçim koşullarının giderek kötüleştiğini dile getirdi. İlgezdi, yaptığı açıklamada, “Emeklilerimizin geçim koşulları açlık sınırının altında ve her geçen gün daha da kötüleşiyor” dedi.

'TÜRKİYE SONDAN DÖRDÜNCÜ'

CHP’li İlgezdi, Mercer CFA Enstitüsü'nün küresel emeklilik raporunu değerlendirerek, “Emeklilik sistemlerinin incelendiği araştırmada 50 kritere göre 47 ülke arasında sondan 4. ülke olduk. Zaten kötü olan emeklilik sisteminin sürdürülebilirliği de her geçen gün riske giriyor” ifadelerini kullandı. İlgezdi, DİSK-AR’ın yaptığı araştırmaya da değinerek, Türkiye’deki emekli aylıklarının merkez Avrupa ülkelerinin 6’da biri seviyesinde olduğunu belirtti.

DİSK-AR'IN ARAŞTIRMASI

İlgezdi, DİSK-AR verilerine dayanarak, Türkiye’de 2012 ve 2021 yılları arasında avro cinsinden emekli aylıklarının yüzde 33,6 oranında azaldığını vurguladı. “Avrupa’da Türkiye’den daha düşük emekli aylığına sahip ülke sayısı 2012’de 9 iken 2021’de bu sayı sadece 1’e indi. Emeklimizin yanlış ekonomik politikalarla her geçen gün sefalete sürüklendiğinin bir başka kanıtı da DİSK’in verileri” şeklinde konuştu.

'EMEKLİLER ÇALIŞMAK ZORUNDA'

Dr. Akkuş İlgezdi, Türkiye’de emekli ödemelerinin Gayri Safi Yurtiçi Hasılaya (GSYH) oranının Avrupa Birliği ortalamasında yüzde 9,5 iken, Türkiye’de bu oranın yüzde 4,1 olduğunu hatırlattı. AK Parti iktidarında emeklinin aldığı payın sürekli gerilediğini belirten İlgezdi, 2002’de ortalama emekli aylığının kişi başına GSYH’ye oranının yüzde 46,4 iken 2024’te yüzde 27,7’ye gerilediğini ifade etti. 2002 yılında yüzde 36,6 olan çalışan veya iş arayan emeklilerin oranının Aralık 2023’te yüzde 55,3’e yükseldiğini belirtti. “2020’de çalışan emekli sayısı 700 binlerde iken günümüzde bu sayı 2 milyona dayanmış durumda. 10 bin lira sefalet maaşı ile geçinmesi mümkün olmayan emeklilerimiz çalışmak zorunda kalıyor” dedi.

'EMEKLİLER KURBAN KESEMİYOR'

CHP’nin seçim vaadi olduktan sonra AK Parti tarafından verilmeye başlanan bin TL emekli ikramiyesinin asgari ücretin yüzde 62’si olduğunu hatırlatan İlgezdi, “Emekli ilk sene ikramiye aldığında bu ikramiye ile kurban kesebiliyordu. Bin lira ikramiye alınırken, Diyanet kurban bedelinin yurt içinde 850 lira olduğunu hatırlayınız. Bugün 3 bin lira olan emekli ikramiyesi ile kurbanın budunu bile alamayacak duruma geldi emeklimiz” ifadelerini kullandı. İlgezdi, Diyanet’in bu yıl kurban kesim bedelini yurt içi için 11 bin 750 lira olarak belirlediğini hatırlatarak, emeklilerin kurban kesemeyecek hale geldiğini belirtti. “Emekli ikramiyesi ile kurban alan emekliden, maaşı ile kurban alamayan emekliye dönüştürülen sistemin mimarı tabi ki iktidardır. Bayramda bırakın kurban kesmeyi, torunlarına harçlık veremeyen bir emeklilik sistemi yarattılar” dedi.

'10 BİN TL İLE KİRA MI ÖDEYECEKLER YOKSA...'

Dr. Akkuş İlgezdi, Avrupalı emeklilerin dünyayı gezerken, Türk emeklilerin çalışmadan ay sonunu getiremeyecek durumda olduğunu vurguladı. “Bizim emeklilerimiz 10 bin liralık sefalet maaşı ile kira mı ödeyecekler, evlerini mi geçindirecekler? AKP, emeklinin bırakın tatil yapmasını, kurban kesmesini, dengeli ve sağlıklı beslenebilme şansını yok etti!” şeklinde konuştu.

KARAR

İlişkili Haberler

Manşetler