BIST 100 9.147,43 %-0.35 Dolar 31,17 %0.13 Euro 33,81 %0 Altın Gram 2.041,86 %0.44 Brent Petrol 83,63 %-0.01 Bitcoin 60.354,99 %5.78
,

Türk üniversitelerinin sosyal kapsayıcılık ve iş birliğindeki başarısına övgü

Türkiye “sürdürülebilirlik” konusunda bölgenin en iyi üniversitelerine sahip İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symonds (QS), dünyadaki üniversiteleri çevresel etki ve sosyal etki ile yönetişim açısından değerlendirdiği 2024 Sürdürülebilirlik Sıralaması’nı açıkladı QS’in Türkiye’ye ilişkin hazırladığı rapora göre, dünyada ilk 500’de 6, ilk binde ise 17 Türk üniversitesi yer alıyor İstanbul Teknik Üniversitesi, sürdürülebilirlik ve iklim stratejileri göstergesi açısından dünyada 44. sıraya yerleşti ve “Türkiye’nin en sürdürülebilir üniversitesi” seçildi ODTÜ çevre ve iklimle ilgili konularda Türkiye’nin en iyi eğitimini veriyor QS Kıdemli Başkan Yardımcısı Sowter: “Türk üniversiteleri sosyal kapsayıcılık ve iş birliğine güçlü bir bağlılık sergiliyor. Bu, ülkenin ilerici eğitim uygulamalarına olan bağlılığını yansıtan övgüye değer bir başarıdır.”

Türk üniversitelerinin sosyal kapsayıcılık ve iş birliğindeki başarısına övgü

 İngiltere merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symonds (QS), çevresel etki, sosyal etki ve yönetişim açısından dünyadaki üniversiteleri değerlendirdiği 2024 Sürdürülebilirlik Sıralaması’nı açıkladı.

QS Kıdemli Başkan Yardımcısı Ben Sowter, dünyada ilk 500 içinde 6, ilk bin içinde de toplam 17 Türk üniversitesinin yer aldığı sıralamayla ilgili değerlendirmesinde, “Türk üniversiteleri sosyal kapsayıcılık ve iş birliğine güçlü bir bağlılık sergiliyor. Bu, ülkenin ilerici eğitim uygulamalarına olan bağlılığını yansıtan övgüye değer bir başarıdır.” ifadelerini kullandı.

QS, “Çevresel sürdürülebilirlik”, “Çevre eğitimi” ve “Çevre araştırması” göstergelerini içeren “Çevresel etki”; “Eşitlik”, “Bilgi alışverişi”, “Eğitimin etkisi”, “İstihdam edilebilirlik ve sonuçlar” ile “Sağlık ve refah” göstergelerini içeren “Sosyal etki” ve “Etik”, “İşe alma uygulamaları”, “Şeffaflık”, “Karar alma” gibi faktörleri içeren “Yönetişim” kategorilerine göre dünyadaki üniversitelerin performanslarını değerlendirdiği QS 2024 Sürdürülebilirlik Sıralamasına ilişkin Türkiye’ye özel hazırladığı raporu Yükseköğretim Kuruluna iletti.

İlk binde yer alan Türk üniversiteleri

Rapora göre, dünyadaki en iyi ilk 500 üniversite arasında 6, ilk bin arasına ise toplam 17 Türk üniversitesi girdi. İlk binde İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) (221), ODTÜ (224), Boğaziçi Üniversitesi (335), Yıldız Teknik Üniversitesi (405), Koç Üniversitesi (408), Hacettepe Üniversitesi (408), Gazi Üniversitesi (537), Dokuz Eylül Üniversitesi (556), Bilkent Üniversitesi (672), Erciyes Üniversitesi (711-720), Sabancı Üniversitesi (731-740), Gebze Teknik Üniversitesi (881-900), Ankara Üniversitesi (941-960), Çukurova Üniversitesi (961-980), Selçuk Üniversitesi (961-980), Marmara Üniversitesi (981-1000), Sakarya Üniversitesi (981-1000) yer aldı.

İTÜ “Çevresel sürdürülebilirlik” göstergesinde lider

QS, kategorilerin yanı sıra, bu kategorileri oluşturan göstergelerde de dünyadaki en iyi üniversiteleri sıraladı.

İTÜ, bir kurumun sürdürülebilirlik ve iklim stratejilerine olan bağlılığını ölçen QS Çevresel Sürdürülebilirlik göstergesinde, rapordaki ifadeyle “mükemmel bir performans” sergiledi. Bu göstergede dünyada 44. sırada olan İTÜ, Batı Asya ülkelerinin üniversiteleri arasında da zirvede bulunuyor.

“Eşitlik” göstergesinde dünyada ilk 100 arasına üniversite sokan bölgenin tek ülkesi Türkiye

“Eşitlik” göstergesinde dünyada 99. sıradaki Koç Üniversitesi, 222. sıradaki ODTÜ ve 289. sıradaki Boğaziçi Üniversitesi ile Türkiye bölgesinin en iyi ülkesi oldu. Bu alanda 99. sırada yer alan Koç Üniversitesi, dünyada en iyi 100 arasında giren bölgedeki tek üniversite oldu.

“Bilgi alışverişi” göstergesinde Batı Asya’da en üst sıradaki üç üniversite Türk

“İş birliği, kaynak paylaşımı ve topluluk katılımı” ölçütlerini içeren “Bilgi alışverişi” göstergesinde Türkiye bölgesinin en iyisi olarak öne çıktı. Bu göstergede dünya sıralamasında ilk 100 içinde iki üniversitesi (ODTÜ-95. ve Hacettepe-97.) bulunan Türkiye, bu alanda Batı Asya’da en üst sırada yer aldı.

Yönetişim kategorisinde üç Türk üniversitesi ilk 100’e girdi

“Etik, işe alım uygulamaları, şeffaflık ve karar alma” gibi faktörlerin değerlendirildiği “Yönetişim” kategorisinde üç Türk üniversitesi dünya sıralamasında ilk 100’e girdi. Üç üniversiteden İTÜ Asya’da 153. sırada yer alırken, Bilkent ve Gazi üniversiteleri ise 174. sırayı paylaştı.

QS’ten övgü

QS Kıdemli Başkan Yardımcısı Ben Sowter, rapordaki değerlendirmesinde, “Türk üniversiteleri sosyal kapsayıcılık ve iş birliğine güçlü bir bağlılık sergiliyor. Bu, ülkenin ilerici eğitim uygulamalarına olan bağlılığını yansıtan övgüye değer bir başarıdır.” ifadesini kullandı.

Sowter, eğitimin kalitesi, kariyer beklentileri ve mezun fırsatlarıyla ilgili konularda üniversitelerin endüstri ile bağlarını güçlendirirken, çevresel ve sosyal bilimler alanındaki müfredatlarını ve araştırmalarını geliştirmeye odaklanmaları önerisinde bulundu.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler