,
#Emekli

TÜİK'in verilerini doğru kabul etsek bile emekli aylığı 31 bin 800 TL olacaktı

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) rakamlarını yorumladı. Erdursun, "TÜİK'in verilerini bile doğru kabul etsek bugün en düşük emekli aylığı 31.800 TL olacaktı" dedi.

TÜİK'in verilerini doğru kabul etsek bile emekli aylığı 31 bin 800 TL olacaktı

Temmuz enflasyonunun açıklanması ile kesinleşen memur ve emeklilerin zamlı maaşları gelecek hafta hesaplarına yatmaya başlayacak.

Zamlı maaşı 10 bin TL'nin altında kalan emekliler için yeni düzenleme yapılması bekleniyor.

AK Parti yönetiminin yaptığı hazırlık çalışmasında son kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek. En düşük emekli maaşıyla ilgili düzenlemenin gerçekleşmesi için bir yasa gerekiyor.

Halk TV'de Buket Güler'in Haber Masası programında konuşan SGK Uzmanı Özgür Erdursun, "Hükümet erken seçim yokken hükümet de erken seçim konuşuyor. Büyük ihtimalle bir düzenlemeye gidecekler. 12.000 - 12.500 TL aralığında bir rakam olacağını düşünüyorum. Ancak bu da yeni bir problem yaratacak" dedi.

Erdursun, sözlerine şöyle devam etti:

"Daha yüksek primle çalışmış, daha yüksek prim günü olan kişi de 12.500 TL alıyor, 6.500 TL hak etmiş kişiye de siz 12.500 TL vereceksiniz.

Her geçen artışla beraber en düşük aylık alanların sayısını artıracaksınız. Öyleyse yatırılan primlerin ne önemi var?

Şu anda Türkiye'de iğneden ipliğe her şey gerçek değerini buldu. Emekli aylıkları hariç. İstediğiniz kadar oransal artış yapın hiçbir işe yaramaz.

2008'de hesaplama sistemi değişmeseydi, TÜİK'in verilerini bile doğru kabul etsek bugün en düşük emekli aylığı 31.800 TL olacaktı. İki problemimiz var: Hesaplama sistemi ve TÜİK"

İlişkili Haberler

Manşetler