,

Troy karta nasıl geçilir? Troy kart kimin?

Sosyal medyada, ABD ve İsrail menşeli Visa ve Master card yerine, trok özellikli yerli ve milli kredi kartının kullanılması talep ediliyor. Bankalararası Kart Merkezi 7 Kasım 2023 tarihi itibariyle Troy özelliği içeren kart sayısının 19 milyona yükseldiği belirtildi.

Troy karta nasıl geçilir? Troy kart kimin?

Hali hazırda kullanılmakta olan viza ve master card özellikli kredi kartları için bankalar her yıl belli tutarda komisyon ödemesini yurt dışındaki firmalara yapıyor. Bu tutarın 2018 yılında 130 milyon dolar tutarında olduğu tahmin ediliyor. Yurt dışında ödeme yapılan firmalar Türkiye'de vergi mükellefi olmadıkları için yapılan bu 130 milyon dolarlık ödemeden kurumlar vergisi tahgsil edilemiyor. 2018 yılındaki bir araştırmaya göre ülkemizde 212 milyon kredi kartı bulunuyor. 2023 yılı itibariyle ise bu sayı 385 milyon civarında.

Troy kart kimin?

Troy kart Bankalararası Kart Merkezi tarafından 5 yıl önce yerli ve milli bir ödeme sistemi olarak geliştirildi. Troy özellikli kredi kartının yaygınlaşması halinde bankalarımızın yurt dışında yıllık 130 milyon dolarlık bir ödeme yapılmasının da önüne geçilmiş oluyor.

Ancak 5 yıl önce sisteme konulan Troy özellikli kartlar için bir kampanya yapılmayınca bu kartın piyasadaki kartlar içindeki oranı yüzde 5'te kaldı.

Troy özellikli kartlar yurt dışında kullanılıyor mu?

Kredi kartlarının yurt dışındaki kullanım oranı yüzde 2 civarında. Troy özellikli kartlar sadece Türkiye içinde kullanılabiliyor. Ancak, yurt dışında da bu kartı kullanmak isteyenlerin Discover özellikli Troy kart talep etmesi gerekiyor. Discover özellikli troy kartlarla yurt dışında alış veriş yapıdlığından doğal olarak uluslararası ödeme sistemine komisyon ödemesi yapılır ama yurt içindeki ödemelerde küresel kaptal sistemine bankanız hiçbir komisyon ödemesi yapmaz.

ABD, visa ve mastercard ile ödeme sistemini kontrol ediyor

ABD ve İsrail, doları rzerv para olarak kullanarak dünya finans piyasasını, visa ve mastercard ile de dünyadaki ödeme sistemini kontrol ediyor. Visa ve mastercard özellikli kartlar sayesinde ABD ve İsrail manşeli firmalar Türkiye'de kullanılmakta olan tüm tüketici alışkanlıklarını öğrenme imkanına sahip durumda

Troy karta nasıl geçilir?

Türkiye'deki bir çok banka troy özellikli kredi kartları sistemine enterge olmuş durumda. Bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşüp troy özellikli kredi kartı talep etmeniz halinde by talebiniz üzerine size yeni kredi kartı gönderiliyor.

Kartlarınızın sağ alt köşesine bakın

 Vatandaş kartı ile alışveriş yapmak ya da ATM'den para çekmek istediğinde, kartını sağ alt köşesinde yer alan marka, işlem yapılmasını sağlıyor, markanın arkasında büyük bir teknolojik altyapı var. Bu teknolojik alt yapyı sağlayan firmalarda bunun için bankalardan yüklü miktarda komisyon alıyor. Yerli ve milli ödeme yöntemi Troy'un tüm kamu ve özel bankalar ile anlaşması bulunuyor. Ayrıca diğer kartların sağladığı yurt içindeki imkanları sağlıyor. 

Troy Kart meselesi küreselcilerin bam telidir

Gazeteci  Pınar Aydın sosyal medya hesabından yaptığpı açıklamada "Troy Kart meselesi finansal bir durum ve çok ciddi bir boykot tipi. Master ve Visa kartlar küreselcilerin finansal bam telidir. Onları bam telinden vurmak hepimize farz." dedi

Troy karta nasıl geçilir?

Gazeteci  Pınar Aydın'ın paylaşımı şu şekilde: Kredi kartı borcunuz olsa da yeni kart talebiyle beraber troy-yeni kart talebinde bulunabilirsiniz. . Bankanız bunu red ederse kartınızı kaybettiğinizi söyleyerek yeni bir kart talep ederken Troy olmasını muhakkak söylemeyi unutmayın! Bazı bankalar elinizdeki kart iptali olmadan ve yeni kart gelene kadar mevcut kartı kullanma imkanı veriyor. Bunlardan biri Garanti Bankası. Onun dışında bilmiyorum. Bilen arkadaşlar paylaşımın altına yazsınlar. Yeni troy kartı gelene kadar mevcut kartı kullanma talebinizi iletmeyi unutmayın. Ancak banka troy kart vermezse kartınızın kaybolduğunu söyleyerek yeni Troy Kart talebinde bulunun ! Ödediğimiz komisyonlar ve kart ücretleri artık ABD ve İsrail'e gitmesin!

Troz özellikli kredi kartı sayısı 19 milyona ulaştı

Bankalararası Kart Merkezi troy özellikli kredi kartlarına yönelik açıklama yaptı. Yapılan açıklamada 7 Kasım 2023 tarihi itibariyle Troy özelliği içeren kart sayısının 19 milyona yükseldiği belirtildi. Açıklamada "Türkiye’deki tüm ATM ve POS’ larda geçerli olan ve teknolojisi ülkemizde geliştirilen yerli kartımız TROY ’un kart sayısı 19 milyona ulaştı." denildi.

Troy banka kartı hizmetini hangi bankalar sunuyor

Aralarında Akbank, Halkbank, Garanti BBVA, Şekerbank, Vakıfbank, Yapı Kredi, Ziraat'in olduğu çok sayıda banka ve katılım bankası troy kart hizmeti sunuyor.

Troy kart hizmeti veren bankaların tam listesi:
Ahlatçı Ödeme
Akbank
Aktifbank
Albaraka
Alternatif Bank
Anadolu Bank
Bpn
Denizbank
DGpara
Emlak Katılım
Qnb Finansbank
Fibabanka
Fubs
Garanti BBVA
Golden Globank Bank
Halkbank
HSBC
ICBC
ING
İninal
İyzico
Kuveyt Türk
Moneytolia
Odebank
Ozan
Papara
Parolapara
PeP
Ptt
Sipay
Şekerbank
TEB
T-Bank
TTÖdeme
Türk Para
Türkiye Finans
Türkiye İş Bankası
United Payment
Vakıfbank
Vakıf Katılım
Vodafone
Yapıkredi
Ziraat Bankası
Ziraat Katılım

Çorum Belediyesi, yerli ve milli Troy kartına geçiş yaptı

Çorum Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim AŞGIN  bir açıklama yaparak Troy karta geçtiklerini duyurdu. Aşgın şunları söyledi.

▪️"Yaklaşık 2 Bin mesai kardeşimizin maaş kartlarını yerli ve milli #Troy'a geçiriyoruz. Çorum'a, Çorumluya bu yakışır."

▪️"Siyonizm destekçisi Mastercard ve Visa, Çorumlunun olduğu yerde olamaz."

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler