Ekonomi

Trafik sigortasına yüzde 20 zam yürürlüğe girdi

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından trafik sigortası primlerine yüzde 20 zam yürürlüğe girdi. Aylık azami artış oranı da yüzde 4.75’e çıkarıldı. 

Eklenme : 01 Eylül 2022 Perşembe 11:15 - Güncelleme : 01 Eylül 2022 Perşembe 11:16


Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından trafik sigortası primlerine yüzde 20 zam yürürülüğe girdi. Aylık azami artış oranı da yüzde 4.75’e çıkarıldı. 

Zorunlu trafik sigortası poliçesi kesmekten kaçınan sigorta şirketlerine, tüm branşlarda 60 güne kadar poliçe kesmemeleri yönünde ceza verilecek.

SEDDK tarafından Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortasında Tarife Uygulama Esasları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete'de daha önce yayınlanmıştı. Yürürlülük tariihi de 1 Eylül olarak belirlenmiişti. 

Düzenlemeye göre; zorunlu trafik sigortasında poliçe düzenlemekten kaçındığı tespit edilen sigorta şirketlerinin, belirlenen sigorta branşlarında veya tüm sigorta branşlarında poliçe düzenleme ve yenileme yetkisi 3 günden az, 30 günden fazla olmamak üzere geçici olarak durdurulabilecek. Kaçınmanın devam etmesi halinde SEDDK kararına istinaden bu süreler iki katına kadar artırılabilecek veya diğer tedbirler uygulanabilecek. SEDDK, poliçe düzenlemekten kaçındığı tespit edilen sigorta şirketlerini ve alınan tedbir kararını, ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesine dayanarak resmi internet sitesinde ilan edebilecek.

AZAMİ PRİM TUTARLARI AZAMİ YÜZDE 4.75 ARTIRILACAK

Yönetmeliğin geçici 11. maddesinde yapılan değişiklikle azami prim tutarları, bir önceki ayın azami prim tutarları üzerinden, 2022 yılı eylül ayından itibaren aylık azami yüzde 4.75 artırılacak. Eylül ayı başından itibaren geçerli olmak üzere azami primler, ağustos ayında uygulanan araç grubu bazında 4. basamak azami primlerine; taksi, minibüs, koltuk adedine göre otobüsler, kamyon ve çekici araç gruplarında yüzde 10, diğer araç gruplarında yüzde 20 eklenerek uygulanacak.

Kaynak : Gazete Memur