,

Temmuz'da kiraya yüzde 65, maaşa yüzde 25 zam

Temmuz ayında yüzde 25 sınırlaması bitince kiraya yüzde 65.21, memur ve memur emeklilerine ise yüzde 20-25 oranında zam gelebilir. Bu durumda 12 bin lira olan kira 19 bin 825 liraya çıkacak, 12 bin liralık emekli aylığı ise 15 bin 96 lirada kalacak.

Temmuz'da kiraya yüzde 65, maaşa yüzde 25 zam

Maaş ve emekli aylığıyla geçinip kirada oturan milyonlarca dar gelirliyi Temmuz ayında büyük bir zam kaosu bekliyor.

Sözcü Gazetesi'nde yer alan habere göre Temmuz'da kiralar yüzde 65.21 zamlanırken memur ve emeklinin maaş zammı yüzde 20-25’te kalacak. Asgari ücretlilerle 10 bin liralık en düşük emekli aylığına ise hiç zam yapılmayacak.

Zamlardan sonra milyonlarca işçi, memur ve emeklinin aylık geliri oturduğu evin kirasını bile karşılayamaz hale gelecek.

Halen 12 bin lira alan emeklinin aylığı Temmuz'da 15 bin 96 liraya, 12 bin liralık evin kirası ise 19 bin 825 liraya çıkacak.

MİLYONLARCA DAR GELİRLİNİN MAAŞI EV KİRASININ DA ALTINDA KALACAK

Zam uçurumu yüzünden bugün ev kirasının üzerinde olan milyonlarca dar gelirlinin maaşı ev kirasının altında kalabilir.

MEMUR VE EMEKLİYE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Haziran ayı enflasyon tahminleri üzerinden yapılan hesaplamalara göre, Temmuz ayında memur ve memur emeklilerine yüzde 20.3, işçi emeklilerine yüzde 25.8 civarında zam yapılacak.

YÜZDE 25 ZAM SINIRI SONA ERİYOR

İktidar kararını değiştirmezse kiraya uygulanan yüzde 25’lik zam sınırı da Temmuz itibarıyla son bulacak. Borçlar Kanunu kira zammına 12 aylık tüketici fiyat endeksi (TÜFE) ortalamasının uygulanmasını şart koştuğu için Temmuz'da oluşacak zam oranı yaklaşık yüzde 65.21 düzeyinde gerçekleşecek.

Temmuz'da kiraya yüzde 65, maaşa yüzde 25 zam: Milyonlarca emeklinin maaşı kiranın altında kalacak - Sayfa 7

2 BİN LİRA İÇERDE

Zam farklılıkları yüzünden halen 17 bin 2 lira asgari ücret alıp 12 bin lira kira ödeyen ve eline 5 bin 2 lira para kalan bir işçi Temmuz'da maaşına hiç zam alamayacak ancak kirası 19 bin 825 liraya çıkacak. Dolayısıyla aynı evde oturmaya devam edebilmesi için maaşının tümünü kiraya verdiği gibi ilave 2 bin 823 lira daha para bulması gerekecek.

10’ar bin lira aylık alıp eşlerden birinin aylığıyla kira ödeyip diğeriyle geçinmeye çalışan 20 bin lira gelirli emekli ailesinin Temmuz'da kirası 16 bin 521 liraya çıkacak. İki emekli aylığından kira sonrası elde sadece 3 bin 471 lira kalacak.

EV SAHİPLERİ DE ZARARDA

Yüzde 25 zam sınırı çok sayıda ev sahibini mali yönden büyük zarara uğratırken kiracılarıyla da karşı karşıya getirdi.

Kirada zam sınırının kaldırılması maaşlarla kira zamları arasında derin uçurum yaratmakla birlikte özellikle evinin kirası aşırı düşük kalan ev sahiplerinin yine enflasyona yenik düşmesine yol açacak.

Temmuz'da kira zammı yüzde 65.2 olmasına karşın enflasyon yüzde 73.1’e çıkacak. İstanbul, Ankara, İzmir gibi kentlerdeki evinin kirası 3-5 bin lira civarında kalan ev sahipleri yüzde 65.2 zamma rağmen zarardan kurtulamayacak.

ERDOĞAN SÜZER

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler