Ekonomi

Sivas’ta ekmeğe zam kararı krize dönüştü

Sivas Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Meclisi, artan maliyetler nedeni ile geçtiğimiz günlerde kentte 3,5 TL'den satılan 240 gram ekmeğin fiyatının 5 TL'ye çıkarılmasına karar verdi. STSO Meclisinin bu kararına AKP’li Sivas Belediyesi itiraz etti.

Eklenme : 19 Ocak 2023 Perşembe 11:21 - Güncelleme : 19 Ocak 2023 Perşembe 11:26


Belediye, Başkan Yardımcısı Kayhan Işık imzası ile Sivas Valiliği'ne gönderilen itiraz yazısında ekmek fiyatı rayiç bedelinin uygun olmadığını ifade edildi.

Belediyenin zam itirazı sonrası Sivas Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanlığı bir açıklama yaparak bugünden itibaren kentte ekmek üretiminde kısıtlamaya gideceklerini duyurdu. Bakkal ve marketlere ekmek vermeyeceklerini bildiren üreticiler sadece fırınlarda ekmek satacaklarını halka duyurdu.

Son bir yıl içerisinde ham madde ve diğer giderlere yapılan zamları da kalem kalem açıklayan Sivas Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Esnaf Odası Başkanlığı, “Maliyetleri kısmak ve fırınlarımızı ayakta tutmak için Perşembe gününden itibaren ekmek satışlarımız sadece fırınlardan yapılacaktır. Tüm Sivas halkına duyuruyoruz” dedi.

Kaynak : Sözcü Gazetesi