,

Şimşek'ten kritik faiz mesajı

Dünkü şubat enflasyonu sonrasında TCMB'den seçim sonrası ek faiz artışı beklentileri artarken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten faiz seviyesinin yeterli olduğu yönünde mesaj geldi.

Şimşek'ten kritik faiz mesajı

Şubat enflasyonunun beklentilerin üzerinde gelmesi sonrasında seçim sonrasında Merkez Bankası'nın (TCMB) ilave faiz artışlarına gidebileceği beklentileri artarken Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten kritik bir açıklama geldi.

İstanbul KÖİ Haftası (PPP Week) etkinliğinde konuşan Şimşek, "TCMB sıkılaşmanın yeterli olduğunu düşünüyor" dedi.

Bloomberg'den Ercan Ersoy'un aktardığına göre Şimşek, "Sonuç almak için sabırlı ve kararlı olmalıyız" dedi.

Türkiye ekonomisinin bir geçiş döneminde olduğunu söyleyen Şimşek, kredilerde ek seçici sıkılaştırma ve niceliksel sıkılaştırma adımlarının planlandığını aktardı.

Piyasadaki yüzde 3,7'lik beklentiye karşılık şubat enflasyonunun yüzde 4,53 gelmesi sonrasında dün bir rapor yayımlayan ABD'li yatırım bankası JPMorgan, nisanda 500 baz puanlık faiz artışı beklentisini duyurmuştu.

TCMB son olarak 22 Aralık'taki Para Piyasası Kurulu (PPK) toplantısında faizleri yüzde 45'te sabit bırakmış ve karar metninde "Enflasyon görünümünde belirgin ve kalıcı bir bozulma öngörülmesi durumunda ise para politikası duruşu sıkılaştırılacaktır" ifadelerine yer verilmişti.

TCMB'nin yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 36 olurken, TCMB'nin piyasa katılımcıları anketinde bu oran yüzde 42,96 olmuştu. Dün açıklanan ve piyasa beklentilerinin üzerinde gelen şubat verisi ile birlikte enflasyon endişeleri artmıştı.

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler