Ekonomi

ÖTV’de matrahın güncellenmesi gerek

Ocak-Eylül dönemine ait otomotiv üretim ve ihracat adetlerine ilişkin Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) tarafından İstanbul’da bir basın toplantısı düzenlendi.

Eklenme : 18 Ekim 2022 Salı 08:00 - Güncelleme : 18 Ekim 2022 Salı 07:07


OSD Başkanı Cengiz Eroldu, toplantıda yaptığı konuşmada, zorlu bir küresel gündemden geçildiğini, hem Avrupa hem de dünyanın birçok yerinde global seviyede etki oluşturan birçok sorunun olduğu bir çeyrek yaşandığını ve yaşanmaya da devam edeceğini dile getirdi. Türkiye’de enerji konusunda Avrupa benzeri risklerin olmamasına rağmen, Avrupa’daki risklerin sanayiyi etkileyebileceğini anlatan Eroldu, özellikle çelik, alüminyum gibi çok yüksek enerji kullanan tesislerde riskli bir dönemin de oluşabileceğini ve bunun da ayrıca sanayiciyi önümüzdeki aylar için endişelendirdiğini söyledi.

OTOMOTİV PAZARI GEÇEN SENEDEN YÜZDE 5 DAHA DÜŞÜK

Cengiz Eroldu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Otomotiv pazarı yüzde 5,6 oranında geçen seneden daha düşük. Bu da aslında Türkiye pazarında hala bulunurluk sorununun devam ettiğini gösteriyor. Yoksa Türkiye’deki talep aslında geçen seneden daha düşük değil ama marka bazlı hem yerli üreticilerde hem ithalatçılarda zaman zaman bulunurluk sorunları halen yaşanmaya devam ediyor, o da pazarı diğer unsurlarla beraber bir miktar aşağıda tutuyor görüşündeyiz. Tabii özellikle finansman konularındaki zorluklar da Türkiye pazarının zayıf kalmasında önemli bir konu olarak dikkat çekiyor.”

“ÖTV KONUSUNDA MATRAHIN GÜNCELLENMESİNE İHTİYAÇ VAR”

ÖTV konusunda matrahın güncellenmesine ihtiyaç olduğunu dile getiren Eroldu, “Fakat böyle bir değişikliğin de olacağını ben beklemiyorum ama tabii sonuçta bu söylentiler, bu konuşmalar da iç piyasaya zarar veriyor bir yerde. Çünkü bunları dikkate alarak bazı müşterilerde erteleme kararları olabiliyor. Şimdi tabii ihraç pazarlarındaki bu talep daralması riskine karşılık bizim muhakkak otomotiv sanayini korumak anlamında, otomotiv sanayinin yarattığı istihdam, otomotiv sanayinin yarattığı ihracat, katma değeri korumak anlamında yukarıdaki maddelerle iç piyasanın desteklenmesi bizce son derece önemli bir yer teşkil ediyor.” açıklamasında bulundu

Kaynak : Anadolu Ajansı