,

ÖTV indirimi olacak mı? Memura refah payı verilecek mi?

HAZİNE ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Sayın Cumhurbaşkanı'mızın manifestosu ile ortaya konan Türkiye Ekonomi Modeli doğrultusunda bir yıllık performansımıza baktığımız zaman; bir istisna hariç tamamında hedeflerimizin ötesindeyiz. Enflasyon ile ilgili de bu ay inşallah yıl sonundaki enflasyon hedefimiz olan yüzde 65 bandında yılı kapatmış olacağız" dedi.

ÖTV indirimi olacak mı? Memura refah payı verilecek mi?

Bakan Nureddin Nebati, dün İzmir İktisat Kongresi'nin sunum toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Seçime ilişkin değerlendirme yapan Bakan Nebati, "Önümüzdeki yıl seçimlere gidiyoruz. Seçimlere giden Türkiye'nin bütçe disiplininden hiçbir şekilde taviz vermediğini yıl sonundaki rakamları açıkladığımız zaman göreceksiniz. Çok güçlü bir bütçe. Rekorlar kıran bir bütçe. 2022 yılı, son yüzyılın dünya açısından en zor yılıydı. Sayın Cumhurbaşkanı'mızın manifestosu ile ortaya konan Türkiye Ekonomi Modeli doğrultusunda bir yıllık performansımıza baktığımız zaman; bir istisna hariç tamamında hedeflerimizin ötesindeyiz. Enflasyon ile ilgili de bu ay inşallah yıl sonundaki enflasyon hedefimiz olan yüzde 65 bandında yılı kapatmış olacağız. Toplumun her kesiminin net bir şekilde hissedeceği enflasyonun aşağıya doğru hızla gittiğini birlikte yaşayacağız" diye konuştu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyondan asgari ücrete, konut kredisinden ÖTV ve Kredi Garanti Fonu’na (KGF) kadar gündemdeki birçok konuya ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Bizi bir tek yoran enflasyon. İnşallah yıl sonundaki enflasyon hedefimiz olan yüzde 65 bandında yılı kapatmış olacağız” diyen Nebati, “Enflasyonun aşağı doğru hızla gittiğini göreceğiz” dedi.

‘OTOMOTİVDE ÖTV İNDİRİMİ GÜNDEMDE DEĞİL’

Nebati, otomotivde şu anda bir ÖTV indiriminin gündemde olmadığını, ÖTV’nin sıfırlanması konusunda bakanlık olarak bir çalışma yapmadıklarını dile getirdi.

Nebati, birçok alanda vergi indirimleri yaptıklarına dikkati çekerek, “Vergi indirimleri konusunda da oynayacak bir yerimiz kalmadı” diye konuştu.

‘EYT İLE İLGİLİ DESTEĞE HAZIRIZ’

Nebati, “EYT ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız ile çalışıyoruz. Herhalde bu konuda da kabine sonrası çalışma bitmiş olursa Sayın Cumhurbaşkanı’mız açıklamaları yapar” dedi.

“Çalışma Bakanlığımız ile bunun gerek kamu gerekse de özel sektör üzerindeki maliyetleri konusunda karşılıklı görüşmelerimizi yapıyoruz” diyen Nebati, “Üretim tarafının bundan olumsuz etkilenmemesi noktasında gerek işverene gerekse de çalışana bizim tarafımızdan hangi destekler verilecekse adımlar atma noktasında hazırız. Güçlü bir bütçeyle gireceğimiz için inşallah bu konuyu yöneteceğiz” diye konuştu.

ASGARİ ÜCRET VE MEMUR-EMEKLİ AÇIKLAMASI

Bu yıl asgari ücrette yüzde 95 artış sağladıklarını anımsatan Nebati, şunları kaydetti:

“Bununla ilgili Çalışma Bakanlığımız dün işveren ve işçi temsilcileriyle görüşmeleri yaptılar. Asgari ücretin hem işçilerimizi hem de işverenlerimizi tatmin edecek bir seviyede gerçekleştirilmesi ülkemizin faydasına olur.”

Her 6 aylık dönemde olduğu gibi gelecek yıl da memura ve emekliye enflasyon farkının verileceğini söyleyen Nebati, eğlence vergisinin Resmi Gazete’de yayımlanan kararla yüzde sıfır olmasına ilişkin de “Sanatçılarımıza verdiğimiz sözü tutmuş olduk” dedi.

YENİ KONUT KREDİSİ HAKKINDA AÇIKLAMA

Nebati, konut kredisine ilişkin ise “Gayrimenkul alanında da hem üreticilere hem tüketicilere destek olacak. Yeni, farklı özellikli bir mortgage olacak. Orta ve alt gelirlilerin konuta ulaşımını sağlayacak önemli bir paket olacak” dedi ve “Konut işinde operasyon yapmaya kalkana operasyonla karşılık veririz” diye konuştu.

KGF AÇIKLAMASI

Ayrıca, KGF destekleri için takvimin netleştiğini belirten Nebati, “14 başlıktaki KGF paketimizi ayrıntılarıyla paylaşacağız, hazırlıklarımızı bitirdik. Ocak ayından itibaren KGF’deki bütün imkanlardan vatandaşlarımız yararlanacak” dedi. 

Kaynak : DHA

İlişkili Haberler

Manşetler