,

Altın fiyatları yılın en büyük haftalık kaybına hazırlanıyor

Altın fiyatları tarihi zirvesini görmesinin ardından haftanın başından bu yana yüzde 5 düşerken değerli metal son ayların en büyük haftalık kaybını vermeye hazırlanıyor.

Altın fiyatları yılın en büyük haftalık kaybına hazırlanıyor

Altın fiyatları, ABD Merkez Bankasının (Fed) tutanaklarında görülen sıkılaşma yanlısı tutumun ardından faiz beklentilerinin düşmeye başlamasıyla iki haftanın dip seviyesini gördü.

Altının spot piyasadaki ons fiyatı haftanın başından bu yana yüzde 5 düşerken değerli metal yaklaşık sekiz ayın en büyük haftalık kaybını vermeye hazırlanıyor.

Öte yandan Altın, merkez bankası alımları, Asya'daki güçlü talep ve Ukrayna ile Orta Doğu'daki çatışmalar nedeniyle bu yıl hâlâ yüzde 13 yükselişte.

Ancak bu hafta, ABD'de açıklanan verilerin ekonomik aktivitedeki canlılığa işaret etmesinin ardından Fed ilk faiz indirimine ilişkin beklentilerin yılın son çeyreğine ötelendiği görüldü.

Verilerin Fed'in faiz oranlarını yüksek tutacağı yönündeki iddiaları güçlendirmesiyle altın fiyatları bu yılın en büyük haftalık düşüşünü gördü.

VERİ AKIŞI ALTINI VURDU

ABD'de açıklanan makroekonomik göstergeler, güçlü sinyaller vermeye devam ederken Fed yetkililerinin enflasyonun soğuduğuna dair daha fazla kanıt görmek istedikleri ve faiz indirimi konusunda aceleci davranılmaması gerektiği yönündeki sözle yönlendirmelerini de destekledi.

Dün açıklanan verilere göre, ülkede ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı 18 Mayıs ile biten haftada 215 binle beklentilerin altında gerçekleşti.

Analistler, ekonomik canlılığa ilişkin olumlu veri akışının Fed'in politika faizini daha uzun süre yüksek tutma ihtimalini artırdığını, işsizlik maaşı başvurularındaki azalışın da ABD'de istihdam büyümesi yavaşlasa da iş gücü piyasasının güçlü kalmaya devam ettiğini gösterdiğini dile getirdi.

Söz konusu gelişmelerin ardından para piyasalarındaki fiyatlamalarda Fed'in ilk faiz indirimine eylülde gitme ihtimalinin yüzde 48'e gerilediğini belirten analistler, Bankanın faiz indirimine başlama olasılığının kasım için yüzde 65 ve aralık için yüzde 85 ihtimalle fiyatlandığını ifade etti.

ALTINDA SON DURUM

Altının ons fiyatı da şu sıralarda 2 bin 338 dolar seviyesinde seyrediyor.

Altının gramı da dün ons fiyatındaki düşüşe paralel geriledi ve günü yüzde 2,1 azalışla 2 bin 410 liradan tamamladı. Gram altın yeni güne artışla başlamasının ardından 2 bin 423 lira seviyesinde işlem gördü. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 4 bin 15 liradan, Cumhuriyet altını 15 bin 995 liradan satılıyor.

TD Securities emtia stratejisti Daniel Ghali, doların yükselmesi ve ABD'nin faiz indirimi görünümünün zayıflamasının altında bir miktar satışa yol açtığını, ancak aşağı yönlü etkinin sınırlı olacağını söyledi.

Ghali, "Fed'in görünümünü önemseyen yatırımcılar aslında altında o kadar da uzun süre kalmadı. Ralliyi kaçırdılar ve dolayısıyla satacak çok fazla altınları yok. Dolayısıyla altın fiyatlarının bir düzeltme yapacağını düşünsek de bu nispeten sığ bir düzeltme olacak" dedi.

UBS Group analistleri Wayne Gordon ve Giovanni Staunovo, yıl sonu altın tahminlerini yüzde 4 artırarak ons başına 2 bin 600 dolara yükseltirken gerilemelerin "nispeten kısa ömürlü" olduğunu söyledi.

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler