,
#Emekli

Milyonlarca emekli sıfır zam aldı

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emeklilere yönelik zam oranları da ortaya çıktı. Açıklanan oran ile maaşlara yapılan zam beklentileri de boşa çıktı.

Milyonlarca emekli sıfır zam aldı

Enflasyon rakamları açıklandı. Açıklanan oran ile maaşlara yapılan zam beklentileri de boşa çıktı. İşçi ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 24,73 zam yapılmasına rağmen, bu artış sadece kök aylıklarını kapsadı. Dolayısıyla, kök aylığı 8 bin liranın altında olan emekliler zam alamayacak durumda kaldı. Bu zamdan faydalanamayan yaklaşık 3,6 milyon emekli ise iktidara bir düzenleme için çağrıda bulundu.

Haziran ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından emeklilere yönelik zam oranları da ortaya çıktı. TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerine göre aylık yüzde 1,64 yıllık enflasyon ise yüzde 71,60 olarak açıklandı. Enflasyon Araştırma Grubu'nun (ENAG) raporuna göre ise Haziran ayında tüketici fiyat endeksi yüzde 4,27 artış gösterdi. Emekli aylıklarında ki artış TÜİK verilerine göre yapılacağı için zam oranı yüzde 24,73 olarak gerçekleşti. Kök maaş uygulaması nedeniyle 3,6 milyon emekli ise bu zammı alamadı.

MİLYONLARCA EMEKLİ, HAZİNE DESTEĞİ İLE 10 BİN LİRA ALIYOR

İktidarın, geçtiğimiz yıllarda uygulamaya başladığı kök maaş uygulaması son zamlarda sık sık gündeme geliyor. Milyonlarca emeklinin maaşı Hazine desteği ile 10 bin liraya tamamlanıyor. Ancak kök maaşı yani asıl emekli maaşı düşük olan emekliler ise kök maaş miktarları 10 bin liranın üzerine çıkana kadar 10 bin lira almaya devam ediyor. Yaklaşık 3 milyon 600 bin emekli, kök maaşlarına alacakları zam nedeniyle zam alamamış oldu.

BİRÇOK EMEKLİ 10 BİN LİRA ALMAYA DEVAM EDECEK

Yapılacak yüzde 24,73 oranındaki zam, kök maaşlara uygulanacak. Buna göre, bir emeklinin kök aylığı 6 bin, 7 bin, 7 bin 500 veya 8 bin lira ise zam farkı eklendiğinde 10 bin lira almaya devam edecek. 6 bin 500 lira kök aylık 8 bin 106 liraya çıkacak. Kök aylığı 7 bin lira olan bir emeklinin aylığı 8 bin 730 liraya çıkacak. Kök aylığı 7 bin 500 lira olan emeklinin aylığı 9 bin 354 lira olacak. 8 bin lira kök aylığı olan emeklinin aylığı 9 bin 977 liraya çıkacak. Bu emeklilerin aylık maaşları yine hazine desteği ile 10 bin liraya tamamlanacak.

BİR KISIM EMEKLİ İSE YÜZDE 24,73’LÜK ARTIŞIN TAMAMINI ALAMAYACAK

Kök maaşı 9 bin lira olan bir emekli, yapılacak artışın bir kısmını maaş olarak alabilecek. 9 bin lira kök maaşı olan bir emekli, 11 bin 224 lira alacak. Böylece yapılan yüzde 24,73’lük zammın tamamını değil bir kısmını maaşında görecek.

Mehmet Fahri ÖZKAN /Milli Gazete

İlişkili Haberler

Manşetler