,

Kurdaki artış hastaları mağdur edecek

Döviz kurundaki artış yurttaşın sağlığını vuracak. Onkoloji, kan ürünleri, büyüme ilacı gibi pek çok hayati önem taşıyan ithal ilaçların piyasada bulunamaması sorunu yine gündemde. Üretim veya ambalaj maliyetinden kaynaklı bulunamayan ilaçlara şimdilerde kur artışından kaynaklı yeni ilaçların eklenebileceğini belirten eczacılar, "Acil önlem alınmazsa sorun büyüyecek” dedi.

Kurdaki artış hastaları mağdur edecek

Döviz kurundaki artış ve süren belirsizlik nedeniyle bulunamayan ilaç sorunun önümüzdeki günlerde artabileceği endişeleri yaşanıyor. Halihazırda belli başla antibiyotik grubu, çocuk ilaçları, göz damlaları gibi ilaçlar üretim ve ambalaj sorunu nedeniyle bulunamazken, döviz kurunun artışı onkoloji, hormal ilaçları gibi özellikle ithal ilaçlardaki sorunu daha da derinleştireceği kaydediliyor.

 Eczacılar ve meslek örgütleri, ‘‘Şuan piyasada bir ilaç yokluğu çok fazla yok ama önümüzdeki günler buna gebe. Dövizdeki bu artış ilaç piyasasını etkileyecektir. Bu da en çok hastaların tedavilerini olumsuz etkileyecektir’’ dedi.

İLAÇTA KRİZ KAPIDA

İlaçta dışa bağımlı olduğumuz için her döviz kuru artışı ilaç krizini de gündeme getiriyor. Medikal malzeme, tıbbı cihaz ve bir de buna ilaç sorunu eklenince hastaların problemi daha da katlanacak.

İlaç krizine ilişkin BirGün’e konuşan İstanbul Eczacı Odası Genel Sekreteri Zeki Salih Özcan, kurdaki dalgalanmanın bulunamayan ilaç sorununu ve ilaca zam olarak yansımalarının olacağını söyledi. Özcan ‘‘Şu anda ithal ilaçta firmaya ödenen kur sabit ve en son 10,76 olarak belirlendi. Ancak piyasada avro kuru neredeyse 26 TL’lere dayandı. Aradaki makas çok fazla arttı. Bunu gören üretici de kendi tarafında önlemini almak için de yavaş yavaş üretimini de azaltıyor. Piyasaya da daha az ilaç vermeye başladı. Şuan da çok fazla bulunamayan ilaç sorunu yok ama önümüzdeki günlerde gündeme gelecek’’ dedi. ‘‘Piyasada büyük bir sıkıntı yaşanacak’’ diyen Özcan, acil önlemler alınması gerektiğini söyleyen Özcan, şöyle devam etti:

‘‘Dövize dayalı ilaç fiyat kararnamesinin artık sürdürülebilir olduğunu düşünmüyoruz. İlaç Fiyat Kararnamesi’nde bir an önce düzenlemeler yapılmalı. Döviz kurunun artması ile birlikte daha pahalı olan ilaç grupları, onkoloji, büyüme hormonu gibi hammaddesi yurt dışından gelen ilaçlar çok fazla etkilenecek. Üretici bu kura fazla dayanamayacak. Hammadde tedariğinde sıkıntılar yaşanmaya başladıkça piyasada bu üretimler azalacak, sıkıntılar başgösterecek. Şuan da da piyasada bulunamayan ilaçlar var. Örneğin bir hastamın tansiyon ilacı uzun süredir yok, İstanbul’un diğer ucundan bir arkadaşımdan bulup getirdim. İlaç firmaları artan kur karşısında zararını karşılamak adına daha az ilacı piyasaya vermeyi, avro kurunda artışa gidilmesi gibi yöntemlere gidebilir. Bu işin en büyük mağduru maalesef hastalarımız. Tedavileri aksadığı zaman devlete yükü daha da artıyor. Belki bazı ilaçlarda ilaç fiyat farkı ödeniyor, buradaki farklar da yükselecek ve hastanın yükü de artacak. Yerli üretim artarsa bu sorunlar azalır.’’

PEŞİN ÜCRETLER İSTENİYOR

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan ise bazı ilaçlarda uzun süredir sorun yaşandığını, bunların daha çok çocuk ilacı, göz damlası, bazı intibiyotik grubu ilaçlar olduğunu, bunlardaki asıl sorunun nedeninin cam şişe fiyatının artmasına bağlı ambalaj maliyeti ile üretimden kaynaklı sorunlar olduğunu söyledi. Saydan ‘‘Henüz kur kaynaklı sorun tam başlamadı. Döviz kuru artışı elbette ilaç sorunlarını gündeme getirecek. Şuan piyasada bir ilaç yokluğu yok ama önümüzdeki günler buna gebe’’ dedi. Kurdan kaynaklı sorun nedeniyle ilaç firmalarının depolarla peşin ücretlere çalışmak istediklerini, depoların da eczaneleri sıkıştırdığını kaydeden Saydan ‘‘Depolar peşin ücretlerle çalışmaya dönmeye başladı. Biz SGK’den paramızı 90 günde alıyoruz. Ancak onlar bazı ilaçlarda bizden ya peşin ya da bir aylık ödeme olarak istiyor. Bu bizleri sıkıntıya sokacak’’ değerlendirmesini yaptı.

Sibel BAHÇETEPE / Birgün

İlişkili Haberler

Manşetler