,

Kulis: Merkez Bankası Başkanı, bankacılardan gelen hiçbir soruya yanıt vermedi

Merkez Bankası (MB) Başkanı Hafize Gaye Erkan, Cuma günü banka genel müdürleriyle bir araya geldi. Toplantı için Merkez Bankası’nın faiz kararının beklenmesinin ardından toplantıdan sonra da ayrıntılı açıklama yapılmadı. Gazeteci Barış Soydan, Erkan’ı, banka genel müdürlerinin taleplerini yazılı iletmesini istediğini yazdı.

Kulis: Merkez Bankası Başkanı, bankacılardan gelen hiçbir soruya yanıt vermedi

Soydan, MB Başkanı’nın sorulara cevap vermemesinin bankacılarda, Erkan’ın söz konusu düzenlemelere dair yeterli bilgiye sahip olmamasından kaynaklandığı yönünde bir kanaat oluşturduğunu ifade etti.

Barış Soydan’ın 10 Haber’deki yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Hafize Gaye Erkan toplantı çıkışında yaptığı çok kısa açıklamada “fiyat istikrarı ve finansal istikrara” vurgu yaptı. Erkan’ın kısa bir açıklamayla geçiştirmesi içeride konuşulanlara dair merakı artırdı. Dünden bu yana toplantıya dair bazı bilgiler edinme imkanı buldum.

“Bankacılardan gelen hiçbir soruya cevap vermemiş”

Erkan’ın herhangi bir sunum yapmadığını öğrendim. Bu tür toplantılar öncesinde genellikle kapsamlı bir sunum hazırlanır. Anladığım kadarıyla bu sefer hazırlanmamış. Merkez Bankası Başkanı toplantıda konuşmak yerine söz verip dinlemeyi tercih etmiş. Bankacılardan gelen hiçbir soruya cevap vermemiş, yuvarlak laflarla geçiştirmiş. Taleplerini dile getiren bankacılara (Öğrenemedim ama herhalde düşük faizli devlet tahvilleri meselesi de dile getirilen sorunlar arasında vardı) yazılı olarak iletmelerini söylediği konuşuluyor.

Yeterli bilgiye sahip değil kanısı

Bankacılarda bunun Hafize Gaye Erkan’ın söz konusu düzenlemelere dair yeterli bilgiye sahip olmamasından kaynaklandığı yönünde bir kanaat oluşmuş. Bunun toplantıya katılan bankacıları çok şaşırttığı da konuşulanlar arasında…”

İlişkili Haberler

Manşetler