,

İslam Memiş: Altını satan zarar eder

9 Haziran 2022 perşembe günü saat 17.00 itibariye altının gramı bin 23 lira. Herkesin aklındaki soru altın daha da yükselir mi almalı mı? 20 Aralık'ta altın ve doların çökeceğini saatler önce bilen İslam Memiş, "Altın daha yükselişine başlamadı" deyip yatırımcıların "B fiyattan altın alınır mı yoksa satılır mı?" sorusuna da bomba bir cevap verdi: "Mayıs ayından sonra 1000 liranın altında altın imkansız..."

İslam Memiş: Altını satan zarar eder

Altın ve para piyasaları uzmanı İslam Memiş, "Altın daha yükselişine başlamadı" deyip yatırımcıları bu fiyatlardan ellerindeki altını satmamaları konsunda uyardı. İslam Memiş, altının son yıllarda yatırımcısına ne kadar kazandırdığını da tek tek hesapladı. İşte İslam Memiş'in altın öngörüleri ve fiyat tahminleri...

Altının onsu güne 1851 dolardan başladı. İslam Memiş, "1.780-1.980 dolar aralığına sıkışan trendin normal bir trend olmadığını, bilerek ve isteyerek altın fiyatlarının baskılandığını düşünüyorum. Çünkü özellikle 2022 yılı altın fiyatlarının en sevdiği bir yıl olarak karşımızda duruyor. Altın fiyatlarının uzun süre baskı altında kalacağını tahmin etmiyorum. Özellikle bu baskılanma sürecinin orta ve uzun vade için yatırımcısına güzel fırsatlar sunduğunu düşünüyorum" dedi.

"Haziran ayı Fed sonrası emtialar için boğa piyasası olacağını düşünüyorum" diyen İslam Memiş, ons altın için 2022 sonu tahmini yaptı: "Yıl sonuna kadar altının ons fiyatı 2.150 dolar seviyesine yükselirse, benim için sürpriz olmaz. Şuan altının ons fiyatının gerçek değeri 2.650 dolar seviyesidir."

Altın yatırımcısına ne kadar kazandırdı?

Gram altının son 5 yılda yatırımcısına yüzde 471,32 kazandırdığını belirten İslam Memiş, son 10 yılda altın yatırımcısının yüzde 754, son 20 yılda ise yüzde 6 bin 290 kazandığını hesapladı ve ekledi:

"Gram altın, tarihten bugüne kadar yatırımcısına hiç kaybettirmemiş, aksine en çok kazandıran yatırım aracı olmuştur. Yıllık dalgalanmalar mutlaka olur, olacaktır da. Önemli olan fiyat değil, miktardır. Yani, yatırımcılar yatırım araçlarındaki yıl içerisindeki dalgalanmalara değil, miktara odaklanmalı. Yatırımcının görevi, miktarı artırmaktır."

Borsa İstanbul yatırımcısına ne kadar kazandırdı?
Borsa İstanbul'un yatırımcısına son 5 yılda yüzde 128 kazandırdığını hesaplayan İslam Memiş, borsanın son 10 yılda yüzde 232, son 20 yılda ise yüzde bin 703 kazandırdığını hesap etti. 

Euro yatırımcısına ne kadar kazandırdı?
Euronun yatırımcısına son 5 yılda yüzde 302 kazandırdığını ifade eden İslam Memiş, euroya yatırım yapanların son 10 yılda yüzde 571, son 20 yılda yüzde bin 215 kazandıklarını belirtti. 

Dolar yatırımcısına ne kadar kazandırdı?
Türkiye'de en fazla yatırım yapılan kağıt paralardan biri olan doların son 5 yılda yatırımcısına yüzde 273 kazandırdığını ifade eden İslam Memiş, "Dolar son 10 yılda yüzde 675, son 20 yılda ise yüzde 908 kazandırdı" deyip ekledi: "Rakamlar ortada!"

Gram altın dolar yükseldiği için yükseliyor!
"Gram altın, şu an dolar/TL kurundan destek gördüğünden yükseliyor" diyen İslam Memiş, "Kısa vade için (1 ay) 950-1.050 lira aralığını takip edeceğim.Yıl sonuna kadar 1.200 ve 1.450 lira seviyelerini test edebilir. 1 Ocak’ta 2022 yılı için öngörüm 1.450 lira olarak kamuoyuna açıklamıştım. Bu öngörümde her hangi bir değişiklik yoktur" dedi.

"Yatırımcılara son sözüm şu" diyen İslam Memiş, bu fiyatlardan altın alınır mı, satılır mı?" sorusuna cevap verip asıl bombayı patlattı:

Altın satmak için acele etmeyin!
“Altın yükselişine daha yeni başladı. Satmak için acele etmeyin. Satan eski fiyatlardan yerine koyamıyor. 2022 yılına 775 liradan başlayan gram altın bugün 1.030 lira. 5 ayda gramında 255 lira artmış. Bu ciddi bir getiri."

Mayıs'tan sonra 1000 liranın altında altın bulmak imkansız!
"Mayıs’tan itibaren 900’ün altında bir gram altın imkansız hale gelirken yakında 1.000 liranın altında gram altın imkansız olabilir.”

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler