Altın Gram 1.282,09 %2.02 Bitcoin 27.989,98 %0.34
,

Irak tahkimi kazandı, Türkiye’ye petrol ihracatını durdurdu

Reuters, Irak'ın Türkiye aleyhine uluslararası tahkim mahkemesinde açtığı davayı kazandığını öne sürdü. Irak, kendi izni olmadan Türkiye'nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nden petrol ithal ettiğini öne sürmüştü.

Irak tahkimi kazandı, Türkiye’ye petrol ihracatını durdurdu

Reuters, Irak’ta merkezi hükümetin, Türkiye aleyhine Paris’teki Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nde açtığı davayı kazanmasının ardından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi bölgesinden Türkiye’ye petrol ihracatını durdurduğunu öne sürdü.

Reuters’ın bir Irak petrol yetkilisine dayandırdığı habere göre, Türkiye, tahkim kararına saygı duyacağını Irak’a bildirdi.

Reuters’ın gördüğü bir belgeye göre, Türk yetkililer, Ceyhan’daki Iraklı personeli, Irak hükümetinin onayı olmadan Kürt petrolünün limandan yüklenmesine izin verilmeyeceği yönünde bilgilendirdi.

Reuters tarafından görülen ayrı bir belgeye göre, Türkiye daha sonra Ceyhan’a giden boru hattından Irak ham petrolünün pompalanmasını durdurdu.

Bir yetkiliye göre, Kerkük bölgesinin kuzeyindeki petrol sahalarından çıkan boru hattına petrol pompalamayı durdurdu.

IRAK 2014’TE TAHKİME GİTMİŞTİ

IKBY, 2007 tarihli gaz ve petrol yasası kapsamında birçok uluslararası petrol şirketinin yanı sıra Türkiye ile de anlaşma yapmış, Adana’daki Ceyhan limanı üzerinden IKBY’nin ham petrol ihraç edebilmesi için özel olarak inşa edilen boru hattı 2014 yılında devreye girmişti.

2022 yılı Şubat ayında Irak Federal Yüksek Mahkemesi, IKBY’nin 2007 yılında çıkardığı gaz ve petrol yasanın anayasaya aykırı olduğuna hükmetmişti.

İlişkili Haberler

Manşetler