,

GE-Çİ-NE-Mİ-YO-RUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hani yandık, bittik, öldük diyordunuz” sözleriyle ekonomiye yönelik eleştirilere karşı çıkıyor. Milyonlarca emekli, asgari ücretli, işçi, memur ise “Geçinemiyoruz” dedi.

GE-Çİ-NE-Mİ-YO-RUZ

10 bin lira maaşla hayatta kalma savaşı veren milyonlarca emekli bütün umudunu seçimlerden önce yapılacak seyyanen zamma bağlamıştı. Ancak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bütçede yeterince kaynak olmadığını belirterek “Seyyanen artışların emekli maaşları arasında yol açtığı adaletsizliğin farkındayız. Sorumluluk makamında olmayanlar her aklına eseni söyleyebilir. Bizim için böyle bir durum söz konusu değil” sözleriyle  seyyanen zam taleplerine kapıları kapattı.

Erdoğan önceki gün Aydın’da yaptığı konuşmada ise ‘yandık, öldük, bittik’ diyenlerin aksine pembe tablo çizmesi şaşkınlık yarattı. Erdoğan, “Türkiye ekonomisi geçen yıl depreme ve diğer olumsuzluklara rağmen yüzde 4.5 büyüyerek çok önemli başarıya imza attı. Hani ekonomi kötüydü” dedi.

İktidarın bir gün “kaynak yok” ertesi gün “Ekonomi çok iyi gidiyor” sözlerine milyonlarca emekli ise “Ge-çi-ne-mi-yo-ruz” diye feryat ederek cevap veriyor.

AÇLIK SINIRI 16.257 LİRA

Yüzde 65 enflasyona rağmen yüzde 33 zamla 10 bin lirada bırakılan en düşük emekli aylığı geçim değil, artık sefalet gelirine dönüştü. Asgari Ücret Komisyonu, 2024’te asgari geçim için 17 bin 2 liralık aylık gelire ihtiyaç olduğunu hesaplamıştı. Türk-İş şubat ayı itibarıyla 4 kişilik bir ailenin açlık sınırını 16 bin 257 lira, yoksulluk sınırını 52 bin 955 lira, asgari ücreti ifade eden ‘yaşama maliyeti’ni de 21 bin 189 lira olarak belirledi.

SÖZCÜ’nün Türkiye İstatistik Kurumu  verileri ve enflasyon tahminleri üzerinden yaptığı hesaplamalara göre de yılbaşından bu yana 10 bin liralık emekli aylığının alım gücü 9 bin liraya, 17 bin 2 liralık asgari ücretin alım gücü de yaklaşık 15 bin 300 liraya düştü.
200 TL 131 dolardı, 6.4 dolara düştü

AK Parti iktidarının en büyük banknot olarak 1 Ocak 2009’da tedavüle sürdüğü 200 TL, ilk piyasaya çıktığında 131 dolara karşılık geliyordu. Bugünkü piyasa koşulları dikkate alındığında o tarihteki 200 TL, 4 bin 100 liralık alım gücüne sahipti. Partili Cumhurbaşkanlığı sistemine geçildiği 25 Haziran 2018’de 200 TL’nin değeri 43 dolara düştü. Bugün ise 200 TL’lik en büyük banknotumuz sadece 6.4 dolar ediyor. İlk çıktığında ağırlıklı olarak bankacılık işlemlerinde kullanılan, cepte taşınmayan 200 TL’lik banknotlar bugün halkın alışverişlerde en çok kullandığı, cebinde tomarla taşımak zorunda kaldığı bozuk paraya dönüştü.

Erdoğan SÜZER

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler