,
#Maaş Zammı

Enflasyonu küçültüp memur ve emekli zammını budadılar

İktidarın tarih oyunlarıyla vatandaşlar, enflasyonun altında ezildi. Memur ve memur emeklisinin zam oranı yüzde 19.31’de, emeklinin ise yüzde 24.73’de kaldı.

Enflasyonu küçültüp memur ve emekli zammını budadılar

Milyonlarca memur ve emeklinin zam için merakla beklediği haziran enflasyonu yüzde 1.64 ile beklentilerin çok altında kaldı, ücretliler ve emekliler yoksulluğa terk edildi. Türkiye İstatistik Kurumu, memur ve emekli zammına uygulanacak 6 aylık enflasyonu yüzde 24.73 olarak açıkladı. Zammın düşük çıkmasında temmuza ertelenen kamu zamları ile akaryakıt zammının 5 gün ötelenerek haziran sonuna kaydırılması etkili oldu. Enflasyon dikkate alınarak bu ay memur ve memur emeklileri yüzde 19.31, işçi, esnaf ve çiftçi emeklileri 6 aylık enflasyon kadar yani yüzde 24.73 zam alacak. Zam kök ücretlere yapılacak, 10 bin lira yapılan en düşük emekli aylığı değiştirilmeyecek. Yüksek enflasyona rağmen asgari ücrette ara zam uygulanmayacak.

MEMUR ENFLASYONA YENİLDİ

Memur ve memur emeklilerine her 6 ayda bir toplu sözleşme zammı ve enflasyon farkı kadar zam yapılıyor. Hakem Kurulu 2024 için yüzde 15+10 zam belirlemişti. 6 aylık enflasyon yüzde 24.73 çıktığı için memur ve emeklilerine yüzde 8.46 enflasyon farkı ile yüzde 10 oranında toplu sözleşme zammı verilecek. Toplam zam yüzde 19.31 olurken, bu zam enflasyonun 5.42 puan altında kalacak. Bu zamlarla kamuda en düşük bekar memur maaşı 31 bin 900 liradan 38 bin 60 liraya, öğretmen maaşı 35 bin liradan 41 bin 844 liraya yükselecek. Memur emeklileri de yüzde 19.31 zam alacak. En düşük memur emeklisi aylığı 12 bin 920 liradan 15 bin 414 liraya çıkacak. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklileri yüzde 24.73 zam alacak. Kök aylığı 10 bin lira olan emeklinin yeni aylığı 12 bin 474 lirada kalacak.

Enflasyonun altında ezileceğiz

CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı enflasyon verilerine tepki göstererek “TÜİK açıkladığı bu enflasyon oranlarıyla memurları, memur emeklilerini, milyonlarca insanı enflasyon altında ezdirecek” dedi. Bulut, asgari ücretliler ile kök aylığı düşük olan emeklilerin zam alamayacağını hatırlatarak “TÜİK eliyle milyonların cebine bu iktidar elini atmış durumda. Milyonların geçim derdine derman olmak yerine aksine enflasyonun altında ezdirmek durumundalar” diye konuştu.

Erdoğan SÜZER

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler