BIST 100 8.486,95 %1.82 Dolar 27,46 %0.11 Euro 28,84 %-0.51 Altın Gram 1.617,74 %0.61 Brent Petrol 91,09 %-1.21 Bitcoin 28.041,01 %3.27
,

Enflasyona karşı kendinizi nasıl koruyabilirsiniz? Şenol Babuşcu yol gösterdi

Türkiye'nin kronik sorunlarından biri olan yüksek enflasyon, yurttaşın birikimlerini ve alım gücünü düşürüyor. Peki yurttaş enflasyona karşı kendini nasıl koruyabilir? Türk Lirası'nın değer kaybı karşısında nasıl yatırım yapabilir? Ünlü ekonomist Şenol Babuşcu tek tek sıraladı.

 Enflasyona karşı kendinizi nasıl koruyabilirsiniz? Şenol Babuşcu yol gösterdi

Şenol Babuşcu'ya göre vatandaş yüksek enflasyon karşısında kendisini şöyle koruyabilir:

"Konuya bireyler açısından bakarsak; öncelikle enflasyonist ortamda en doğru strateji Türk Lirası cinsinden borçlanmak ve varlık satın almaktır.

Satın alınacak varlığın taşınmaz, araç veya başka bir ürün olması kişinin kaynak miktarına ve risk iştahına göre değişebilmektedir.

Bu çerçevede;

İhtiyaç duyulan ürünler beklenilmeden alınmalıdır. Yüksek enflasyonun olduğu ortamlarda uygulanacak ana stratejilerden biri bu olup, alınacak ürünün fiyatının sürekli artmakta olduğu dikkate alındığında, yeterli kaynak varsa bir an önce o ürüne hemen sahip olmak ve fiyatı artmadan ihtiyacı karşılamak mantıklıdır.

STOK YAPILMALI

Fazla kullanılan ürünlerden stok yapılmalıdır. Enflasyonist ortamda günlük hayatta sürekli olarak kullanılan, çok tüketilen ve korunabilecek ürünlerden çok alarak harcamalar düşürülebilecektir. Elinde belirli miktarda parası olanlar için enflasyonist ortamda yatırım yapmak zorlaşmıştır. Normal zamanlarda yapılacak yatırım tercihlere göre yüksek enflasyonun ortamında yatırım yapmak oldukça zor ve farklıdır. Bunun ötesinde yatırımın enflasyondan arındırılmış reel getirisini hesaplamak da zorlaşmaktadır.

ENFLASYONA KARŞI DEĞERİNİ KORUYOR

Türkiye gibi ülkelerde, enflasyonist ortam karşısında kendini büyük ölçüde koruyan yatırım araçları mevcuttur. Bunlardan en önde geleni, gayrimenkul yatırımlarıdır.

Enflasyon oranı ne olursa olsun, gayrimenkul fiyatları genellikle en az enflasyon kadar artma eğilimindedir. Özellikle büyük şehirlerde bu durum görülmektedir. Dolayısıyla faiz oranlarının da düşük olduğu bu ortamda belirli kaynağa sahip ve ödeme gücü olanlar için bu yatırım uygun olabilecektir.

ÖN PLANA ÇIKAN YATIRIM ÜRÜNÜ

Yüksek enflasyon ortamında değerini korumayı gerçekleştirebilen ürünlerden bir diğeri ithal ürünlerdir. Çünkü ithal ürünler döviz cinsinden fiyatlanmakta ve güncel kur ile TL’ye dönüştürülerek satılmaktadır.

Dolayısıyla yüksek enflasyondan olumsuz etkilenme düzeyi düşüktür. Türkiye’de bu konuda son yıllarda ön plana çıkan yatırım ürünü ise otomobildir. Nitekim son dönemde alınan otomobiller, bir süre sonra alınan fiyatın üstünde bir fiyatla satılabilmektedir."

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler