,

Emekliye seçim öncesi seyyanen zam geliyor (mu?)

Yapılan artışlar emeklilerin en düşük emekli maaşı olarak belirlenen 10 bin TL’ye mahkum kalmasını önleyemedi. Seçime hazırlanan iktidarın 4 bin lira seyyanen artış yapabileceği beklentisi oluştu.

Emekliye seçim öncesi seyyanen zam geliyor (mu?)

Yerel seçim öncesi emeklilerin düşük zam oranlarını toparlama çabasına giren iktidarın 4 bin lira seyyanen artış yapabileceği belirtildi. Emeklilerin maaşlarında yeni düzenlemeye gidildi ancak yüzde 49.25 oranında yapılan zam, milyonlarca emeklinin en düşük emekli maaşı olarak belirlenen 10 bin TL’ye mahkum kalmasını önleyemedi. İktidarın maaş zam oranını yeniden artırmasıyla birlikte emeklilerde seyyanen artış beklentisi oluştu. Emeklilerin düşük maaşlara yönelik tepkileri artarken birçok uzman emeklilerin tepkisine göre seyyanen zammın gelebileceği yönünde kulis bilgileri paylaşıyor.

EMEKLİNİN TEPKİSİ

Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, bir internet haber sitesine yaptığı açıklamada iktidarın, seyyanen zam planını emeklinin tepkisine göre değerlendireceğini ifade etti. Erdursun, “4 bin TL civarında bir zam yapabilirler. Seyyanen zam ile beraber en düşük emekli aylıklarına da bunu yansıtabilirler” ifadelerini kullandı. Öte yandan memur emeklilerine yapılan zam oranı ile farkı kapatmak için SSK ve Bağ-Kur emeklileri için yapılan yüzde 42.57’lik ek zam oranının yüzde 49.25’e çıkarılması düzenlemesi Meclis’ten geçti. Yapılan açıklamaya göre emekli maaşlarındaki ek zamdan kaynaklanan farklar, düzenlemenin Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından 1 hafta içerisinde ödenecek.

Kaynak : Sözcü Gazetesi

İlişkili Haberler

Manşetler