,

Emekli bayram ikramiyesi ödemeleri başlıyor

Emekli bayram ikramiyeleri için beklenen gün geldi, çattı. Bayram ikramiyeleri ne zaman ödenecek? sorusunun cevabını arayan emekliler için ödemeler 29 Nisan tarihine kadar sürecek. Peki, 1100 TL emekli ikramiyesi ödemeleri kimlere yapılacak?

 Emekli bayram ikramiyesi ödemeleri başlıyor

Türkiye'deki tüm emeklilerin merakla beklediği bayram ikramiyeleri ödemeleri bugünden itibaren hesaplara yatmaya başlıyor. Bilindiği gibi; Bayram ikramiyeleri 1100 TL olarak ödeniyor ve yılda 2 kez Ramazan-Kurban Bayramı olmak üzere uygulanıyor.

*Kimler ikramiye ödemesini alabiliyor?

SGK'dan yaşlılık, vazife malullüğü, malullük, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri alanlara ödenecek. Ayrıca SGK'dan aylık alan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine verilecek.

*İkramiye için başvuru gerekiyor mu?

Hayır emeklilerin ikramiyeleri için bir başvuru yapmalarına gerek bulunmuyor. Ödemeler otomatik olarak emekli maaşı aldıkları hesaplara yatırılacak. Bu konuda bazı dolandırıcılar emekliler ile irtibata geçiyor. Hiç kimseye bilgilerinizi vermeyin. Zaten otomatik olarak ikramiyeler yatırılıyor, bir işlem yapılmasına da gerek yok.

*Yeni emekliler de alabilecek mi?

İkramiyeden yararlanmak için 'ödemenin yapılacağı tarihte aylık almak' şartı aranıyordu. Geçen yıl bu ibare 'bayramın içinde bulunduğu ayda' şeklinde değiştirildi.

Mayıs ayı sonuna kadar emekli, dul ya da yetim aylığı bağlananlar da Ramazan Bayramı ikramiyesini alabilecek. Mayıs'tan sonra Temmuz sonuna kadar aylık bağlananlar ise Kurban Bayramı ikramiyesinden yararlanacak.

HANGİ EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİNİ NE ZAMAN ALACAK?

4/a'lı işçi emeklileri için ödeme günleri 17, 18, 19, 20, 21 olanların 27 Nisan;

22, 23, 24, 25, 26 olanların 28 Nisan; 4/b'li Bağ-Kur emeklileri için 29 Nisan;

4/c'li memur emeklileri için ise hem bayram ikramiyeleri hem de mayıs ayı aylıklarının 29 Nisan'da ödeneceği kaydedildi.

Kaynak : Gazete Memur

İlişkili Haberler

Manşetler