,

Ekonomistlerin faiz beklentisi belli oldu

Merkez Bankası'nın aralık ayına ilişkin faiz kararı piyasalarda merakla bekleniyor. Reuters'ın anketine katılan ekonomistlerin de faiz beklentisi belli oldu.

Ekonomistlerin faiz beklentisi belli oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), aralık ayı toplantısının ardında faiz kararını önümüzdeki hafta perşembe günü saat 14.00'te açıklayacak. TCMB'nin bu ay da faiz artışlarına devam etmesi, ancak artış hızını son üç toplantıdaki 500 baz puandan bu ay 250 baz puana düşürmesi bekleniyor. TCMB bir önceki metinde mesajını verdiği üzere, kısa sürede sıkılaştırmayı tamamlayacak.

Merkez Bankası, haziranda 650, temmuz'da 250, ağustosta 750 bp, eylül, ekim ve kasımda 500'er baz puan olmak üzere altı toplantıda toplam 3,150 baz puan faiz artırmıştı.

Ekonomistlerin beklentisi ne yönde?

Reuters anketine katılan 12 ekonomistin tamamı yüzde 40 seviyesindeki politika faizinde 250 baz puan artış bekliyor.

Kasım ayında beklentilerin üzerinde politika faizi artışı yapan TCMB dezenflasyonun tesisi için gerekli parasal sıkılık düzeyine önemli ölçüde yaklaşıldığını belirtmişti.

"Seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma" kararları

Parasal sıkılaştırma hızının yavaşlatılacağına ve kısa zamanda sıkılaştırma adımlarının tamamlanacağına yönelik mesaj veren TCMB, sıkılığın ise gerektiği müddetçe sürdürüleceğini açıklamıştı.

Haziran ayında başlayan cumhurbaşkanı destekli sıkılaştırma süreci, "seçici kredi ve miktarsal sıkılaştırma" kararları ile de destekleniyor.

Tüketici fiyatları kasım ayında konut, alkollü içecekler ve tütün ana harcama gruplarında yaşanan artışların öncülüğünde aylık yüzde 3.28 yükselirken, yıllık yüzde 61.98 oldu.

TCMB tahminlerine göre, yıllık enflasyon mayıs ayında yüzde 70'in biraz üzerinde zirve yaptıktan sonra 2024 sonunda yüzde 36'da gerileyecek. Piyasa tahminleri ise enflasyonun tepe noktası için benzer ancak 2024 sonu için hala yüzde 40'ın üzerinde.

Ankette Haziran 2024'te politika faizinin seviyesine ilişkin soruya cevap veren 11 ekonomistin tahminlerinin medyanı yüzde 45 seviyesinde oluştu.

2024'ün sonunda faiz indirimlerine başlayabilir

Ankette 2024 sonu gelmeden faiz indirimlerinin başlayabileceği de öngörülüyor. On ekonomistlerin 2024 sonu için politika faizi tahminlerinin medyanı yüzde 37.5 seviyesinde. Tahminler yüzde 35 ile yüzde 45 bandında yer alıyor.

Kaynak : Anadolu Ajansı

İlişkili Haberler

Manşetler